| Autor: redakcja1

Stan plantacji upraw ziemniaków w 2015 r.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęto w marcu.

Stan plantacji upraw ziemniaków w 2015 r.

Większość plantacji przeznaczonych na późniejszy zbiór zostało zasadzonych w drugiej dekadzie kwietnia i pierwszej dekadzie maja. Warunki termiczno–wilgotnościowe czasu wegetacji dla uprawy ziemniaków były do tej pory niezbyt sprzyjające, ale jednocześnie bardzo mocno zróżnicowane regionalnie.

 

Narastający deficyt opadów, a także nierównomierny ich rozkład lokalnie utrudniał zawiązywanie bulw, co może ograniczać plonowanie roślin. Szacuje się, że plony ziemniaków w tym roku będą mniejsze od zeszłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.


Stan plantacji ziemniaków rzeczoznawcy terenowi GUS ocenili w 2015 roku na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, a więc o 0,2 stopnia niżej od oceny z analogicznego okresu roku minionego.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!