Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W sezonie 2017/18 przewiduje się utrzymanie wysokiej produkcji mrożonych warzyw

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Polska należy do ścisłej czołówki producentów mrożonych warzyw w Unii Europejskiej,...

Polska należy do ścisłej czołówki producentów mrożonych warzyw w Unii Europejskiej, zajmując drugie miejsce po Belgii.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Od wstąpienia Polski do UE do sezonu 2016/17 ich produkcja zwiększyła się o ponad 50%, z 430 tys. t do 650 tys. t. Udział mrożonych warzyw w łącznej produkcji przetworów warzywnych w ujęciu wolumenowym w analizowanym okresie pozostawał raczej stabilny, przekraczając nieco 50%. Co ważne, o ile w 2004 r. udział mrożonych warzyw w strukturze wartości produkcji sprzedanej przetworów warzywnych stanowił ok. 34%, o tyle w 2016 r. wyniósł już 43%.
 
Według IERiGŻ, opublikowanych w raporcie "Rynek owoców i warzyw – stan i perspektywy" z lipca 2017 r. produkcja mrożonych warzyw w bieżącym sezonie 2017/18 może obniżyć się do 640 tys. t z rekordowych 650 tys. t odnotowanych w sezonie wcześniejszym. Jeśli powyższa prognoza się sprawdzi, wynik ten - zbliżony do wielkości produkcji w sezonie 2014/15 – będzie drugim bądź trzecim najwyższym w historii. Jak zaznaczają autorzy raportu, niski poziom zapasów i niższa podaż owoców przyczynią się do wzrostu zapotrzebowania w zakładach przetwórczych na wiele gatunków warzyw, a zwłaszcza kalafiorów, brokułów i warzyw strączkowych.
 
Jak wskazuje Anna Kitala, ekspert rynków rolnych Bank BGŻ BNP Paribas, eksport mrożonych warzyw w sezonie 2017/18 prawdopodobnie wyniesie ok. 430 tys. t, co w porównaniu z sezonem wcześniejszym będzie oznaczać 1–procentowy spadek. Przypomnijmy, że w poprzednich latach to właśnie eksport był motorem rozwoju rynku mrożonych warzyw w Polsce. Największymi odbiorcami mrożonych warzyw są kraje UE-15, gdzie trafia ok. 60-70% polskiego eksportu w ujęciu wolumenowym.
 
Do rozwoju rynku mrożonych warzyw przyczynia się także rosnący popyt krajowy. Z danych GUS wynika, że ich spożycie w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na osobę w 2013 r. wyniosło 1,68 kg, a w 2016 r. 1,92 kg/os., zatem zwiększyło się o 14% (ze względu na nową klasyfikację produktów dane za 2013 r. nie są w pełni porównywalne z danymi za lata wcześniejsze).

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta
 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta

  − Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl