| Autor: kkj6

W tym sezonie szparagi będą dużo tańsze niż rok temu

Dużo niższe ceny szparagów mogą wywołać mieszane uczucia. Ucieszą się na pewno miłośnicy tego przysmaku. Z kolei producenci załamują ręce.

W tym sezonie szparagi będą dużo tańsze niż rok temu

Co prawda sezon dopiero się zaczął i trwa niecały miesiąc, ale już da się słyszeć, że prawdopodobnie nie będzie należał do najbardziej udanych. Jaka może być tego przyczyna? Bardzo prosta. Niemcy, którzy byli naszym potencjalnym odbiorcom, mają bardzo udane zbiory swoich szparagów.


Jak dotychczas początek sezonu był bardzo zadowalający dla producentów. W czasie, gdy szparagów na rynku jeszcze było mało mogli narzucić wysoką cenę.


Plantatorzy przyznają też, że zawsze większą część swoich zbiorów wysyłali na rynek niemiecki, na którym mogli sprzedać po atrakcyjnych cenach. Teraz ceny te spadły, a i Niemcy nie są zbytnio zainteresowani naszymi warzywami.


Przyczyną zaistniałej sytuacji jest to, że w Niemczech skupia się cały europejski rynek szparagów. Niestety mają oni teraz taki przesyt tych warzyw, że ceny musiały obrać tendencję spadkową.


Wielu z rolników zrezygnowała z około 30 procent swoich upraw i zbierają szparagi tylko z połowy pola. Obecne ceny nie są wstanie zagwarantować im dochodu, który pokryje koszty robocizny, wyższego VAT-u, cenę paliwa, a także środków do ochrony roślin, energii czy wody.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!