Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost plonowania ziemniaków

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według danych GUS, plony ziemniaków w 2017 roku wyniosą 289 dt/ha i będą wyższe od...

Według danych GUS, plony ziemniaków w 2017 roku wyniosą 289 dt/ha i będą wyższe od zeszłorocznych o 4 dt/ha - 1%, pomimo trudności ze zbiorem produkcję ziemniaków przewiduje się na 9,5 mln t, czyli o 7% więcej od zbiorów zeszłorocznych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Większość plantacji ziemniaków została obsadzona pod koniec kwietnia i w pierwszej dekadzie maja. Występujące w tym czasie częste opady deszczu i chłodne dni spowodowały, że wschody ziemniaków przebiegały wolno i były nierównomierne. Dalszy przebieg warunków atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju, tj. od połowy maja do połowy września zazwyczaj sprzyjał plonowaniu ziemniaków, stan plantacji był jednak zróżnicowany.
 
Duża ilość opadów podczas wegetacji spowodowała na plantacjach słabiej chronionych silne występowanie zarazy ziemniaka. Wykonywanie zabiegów ochronnych na plantacjach nadmiernie uwilgotnionych i podtopionych było bardzo utrudnione, a czasem niemożliwe. Opady deszczu we wrześniu doprowadziły do nadmiernego uwilgotnienia gleb, głównie cięższych, co spowodowało spore utrudnienia w zbiorach ziemniaków. Lokalnie, przede wszystkim w północnej i północno-zachodniej części kraju wjazd kombajnów na pola był utrudniony lub niemożliwy.
 
Z końcem września i w październiku w wyniku jeszcze większych opadów deszczu problemy ze zbiorem ziemniaków z plantacji zaczęły się pogłębiać. Lokalnie, tj. głównie na północy kraju, plantacje ziemniaków znajdujące się na podmokłych polach w dalszym ciągu pozostają niezebrane. Niesprzyjające warunki atmosferyczne w czasie zbiorów powodowały gnicie bulw oraz pogorszenie ich jakości, co przełoży się na większe straty w przechowywaniu. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl