| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji mrożonych warzyw

Jak wskazują dane, w minionym roku przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją mrożonych warzyw posiadających powyżej 50 pracowników wytworzyli 517 tysięcy ton mrożonek, czyli o 2,4 procenta więcej niż rok wcześniej.

Wzrost produkcji mrożonych warzyw
Taki stan rzeczy wynika z większych zbiorów warzyw w minionym roku. W sumie w okresie lipiec-grudzień minionego roku wyprodukowano blisko 336 tysięcy ton warzyw, co daje zwyżkę o 7,6 procenta wobec analogicznego czasu roku 2010.
 
Niemniej jednak tendencja wzrostowa produkcji mrożonych warzyw trwa już od kilku lat. W latach 2004-2010 zwyżka ta wyniosła 34 procent, a to za sprawą rosnącego popytu głównie na rynku wewnętrznym.
 
W zeszłym roku polskie mrożone warzywa zostały wyeksportowane w ilości 329 tysięcy ton, a to oznacza obniżkę o 7 procent w stosunku do poprzedniego roku. Jednakże w związku z większą produkcją mrożonek oczekiwany wzrost tegorocznego eksportu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!