| Autor: redakcja1

21.05.2012 Zboża - pszenica na Matif najdroższa od blisko roku

Notowania giełdowe zbóż rosły w ubiegłym tygodniu w oszałamiającym tempie.

21.05.2012 Zboża - pszenica na Matif najdroższa od blisko roku
Prym wiodła pszenica, ta notowana na CBoT w Chicago umocniła się (kontrakt lipcowy) aż o 16,5% osiągając poziom nienotowany od września 2011. Listopadowy kontrakt na pszenicę notowany na Matif zyskał w skali tygodnia blisko 10% i osiągnął swoje 11-sto miesięczne maksimum. Także kukurydza notowana za oceanem odrobiła dwutygodniowe straty, zwiększając swoją wartość o ponad 9%.
Na tle zmian cen wymienionych wcześniej kontraktów, kukurydza notowana w Paryżu wypada bardzo blado, kontrakt najbliższy umocnił się o niespełna 1%. Sytuacja na rynku zbóż jest bardzo ciekawa, zapowiadają się rekordowe zbiory kukurydzy w USA oraz w skali globalnej. Także produkcja pszenicy za oceanem zapowiada się na ponad przeciętną. Jednak w tym przypadku bardzo optymistyczne prognozy powoli się pogarszają za sprawą niekorzystnej pogody. Agencje analityczne podnoszą szacunki strat w unijnych uprawach pszenicy wywołanych jesienną suszą oraz mrozami, a także w zasiewach ozimin w Rosji. W obawie o konsekwencje kryzysu w strefie euro inwestorzy wycofują się z rynków akcji na całym świecie, tanieją także ropa i miedź wróżąc rozszerzanie się obecnego kryzysu i spadek popytu. W ubiegłym tygodniu drożało jednocześnie złoto. Większość inwestorów szuka bezpiecznych, aktywów jednak część z nich może zwiększać swoje zaangażowanie na rynku zbóż, wzmacniając ostatnie wzrosty.
 
Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy):
 
Kukurydza Matif: +1%
Pszenica Matif : +9,7%
 
Kukurydza CBoT: +9,4%
Pszenica CBoT: +16,5%
 
Notowania z piątku (18-05-2012)
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał w piątek 1,7%% (+4,1 usd/t), wobec czego tona tego towaru została wyceniona na ok. 250,2 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę zwiększyły swoją wartość o blisko 6%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 255,6 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył piątkową sesję 0,9% umocnieniem (+2 euro), wobec czego tona tego towaru kosztowała w dalszym ciągu 213 euro.

 
Pszenica. Podczas piątkowej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie zyskał 4%. Paryska pszenica podrożała o 8,25 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 215,25 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:05 (poniedziałek – 21.05.2012):
 
EUR/PLN = 4,325 w porównaniu do 4,36 w piątek rano;
USD/PLN = 3,38 w porównaniu do 3,44 w piątek rano;
CHF/PLN = 3,60 w porównaniu do 3,63 w piątek rano;
 
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!