| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych- 1.06.2012

Wczorajsza sesja za oceanem przebiegała pod znakiem umiarkowanych obniżek notowań kontraktów rolnych. Spadki cen podstawowych zbóż sięgały od 0,8% w przypadku kukurydzy do 1,5% dla pszenicy (najbliższe terminy dostawy).

Ceny zbóż na giełdach światowych- 1.06.2012
Na giełdzie w Paryżu notowania analogicznych towarów wykazywały delikatnie wzrostową tendencję, czemu sprzyjało dalsze osłabienie się wspólnej waluty (euro znajduje się na poziomie najniższym od lipca 2010 roku).

Poprawa pogody w ostatnich dniach obserwowana w wielu regionach produkcyjnych pszenicy, m.in. w basenie Morza Czarnego i Stanach Zjednoczonych, z korzyścią wpływają na kondycję upraw wspomnianego zboża, stymulując tym samym obniżki jego cen. Warto jednak dodać, że dla większości eksporterów pszenicy na półkuli północnej wciąż trwa zagrożenie niskimi i słabej jakości plonami, które potrwa przez cały czerwiec i lipiec. W Australii Zachodniej w dalszym ciągu trwa susza, a mniejsze niż zwykle deszcze notowane są w Niemczech, jak również w okolicy Wołgi, Syberii i Rosji. Niezbyt zadowalająca jest również sytuacja pogodowa w pasie zasiewów kukurydzy w południowo-zachodniej części USA, gdzie od kilku miesięcy notowany jest deficyt opadów. Wszystko to budzi obawy o wielkość plonów i w długim okresie może poprowadzić ruchy cen w odwrotnym kierunku.

 

Notowania z czwartku (31-05-2012)

 

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę stracił wczoraj 0,8% (-1,7 usd/t), wobec czego tona tego towaru została wyceniona na ok. 218,6 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę obniżyły się wczoraj o 1,5%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 236,6 dolarów/tonę.

 

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył wczorajszą sesję 0,4% umocnieniem (+0,75 euro), wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 208 euro.

 

Pszenica. Podczas czwartkowej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie zyskał 0,4%. Paryska pszenica podrożała o 0,75 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 211,5 eur/t.

 

Notowania złotego z godziny 10:00 (piątek – 1.06.2012):

 

EUR/PLN = 4,39 w porównaniu do 4,39 w czwartek rano;

USD/PLN = 3,56 w porównaniu do 3,53 w czwartek rano;

CHF/PLN = 3,66 w porównaniu do 3,65 w czwartek rano;

 

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!