| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych –15.06.2012

Notowania kontraktów rolnych za oceanem kształtowały się podczas czwartkowej sesji pod dyktando kupujących.

Ceny zbóż na giełdach światowych –15.06.2012
Zwyżki cen dwóch podstawowych gatunków zbóż były jednak mniejsze niż zapowiadało otwarcie na CBOT. Amerykańska pszenica podrożała na zamknięciu o 1,2%, podczas gdy wzrosty w przypadku kukurydzy wyniosły na koniec dnia 1,5%.
 
Choć uwarunkowania fundamentalne na rynku kukurydzy są bardzo dobre, co potwierdzone zostało we wtorkowym raporcie USDA, to jednak brak opadów i sprzyjającej temperatury w pasie zasiewów tego zboża w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych coraz bardziej niepokoi amerykańskich farmerów (zwłaszcza, że zbliża się pora okresu pylenia) i wpływa na obecne wzrosty cen tego towaru.
 
Kukurydza i pszenica na rynku europejskim zachowywały się wyjątkowo stabilnie. Najbliższe kontrakty na te zboża zatrzymały się na niezmienionych poziomach, które wyniosły na koniec dnia odpowiednio 210 i 206 euro/t.
 
Sytuacja gospodarcza na globalnym rynku, która od długiego czasu ma duży wpływ na towarowy rynek terminowy, jest obecnie bardzo niepewna. Z jednej strony narastają obawy w obliczu greckiego zadłużenia i tamtejszych wyborów mających miejsce już w najbliższą niedzielę, czy chociażby obniżkach ratingu Hiszpanii. Z drugiej natomiast pojawiają się nadzieje na wprowadzenie kolejnej rundy luzowania ilościowego przez FED, co miałoby stymulować wzrost gospodarczy. Niestety w dłuższym okresie takie działania niosą ze sobą ryzyko wzrostu cen i inflacji, a to z pewnością odbiłoby się również na kształtowaniu cen kontraktów zbożowych.
 
Notowania z czwartku (14-06-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał podczas wczorajszej sesji 1,5%. Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 236,8 dolarów.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy podrożał w czwartek 1,2%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 229,2 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w sierpniu zakończył wczorajszą sesję na poziomie z dnia poprzedniego, wobec czego za tonę tego towaru kupujący musieli zapłacić na koniec dnia 210 euro.
 
Pszenica. Podczas czwartkowej sesji listopadowy kontrakt na pszenicę nie zmienił swojej wartości. Na koniec dnia towar w dalszym ciągu wyceniany był na 206 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:00 (piątek – 15.06.2012):
 
EUR/PLN = 4,28 w porównaniu do 4,31 w czwartek rano;
USD/PLN = 3,39 w porównaniu do 3,43 w czwartek rano;
CHF/PLN = 3,57 w porównaniu do 3,60 w czwartek rano;
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!