| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych – 18.07.2012

Po burzliwych wzrostach na światowych giełdach towarowych przyszła pora na realizację zysków. Omawiane zboża na MATIF podrożały wczoraj już tylko o 0,4%, podobnie jak kukurydza w Chicago.

Ceny zbóż na giełdach światowych – 18.07.2012
Jeszcze bardziej stabilnie zachowywała się pszenica na CBOT, która zatrzymała się na poziomie o niespełna 0,1% wyższym niż poprzedniego dnia.
 
Należy jednak pamiętać, że czynniki przemawiające za zwyżkami wciąż ciążą nad rynkiem towarów rolnych i dopóki ekstremalne warunki atmosferyczne w Stanach Zjednoczonych nie ulegną poprawie, notowania zbożowych kontraktów terminowych powinny utrzymywać się na wysokich poziomach.

 
Póki co, niewiele jednak wskazuje na poprawę pogody, a wręcz przeciwnie - z dnia na dzień napływają coraz to bardziej niepokojące informacje zza oceanu. Tegoroczna susza w USA okazuje się być gorsza od oczekiwań, a jak ogłosił w poniedziałek tamtejszy rząd, jest oceniana jako najbardziej dotkliwa w skutkach od 1956 roku (wcześniej wskazywano na rok 1988). Według oceny amerykańskiej agencji meteorologicznej aż 55% powierzchni Stanów Zjednoczonych było w czerwcu objętych dotkliwą lub umiarkowaną suszą. Najgorsza sytuacja panuje obecnie na wyżynnych obszarach Stanu Kolorado, gdzie nieustępujące upały doprowadziły do katastrofalnych pożarów lasów. Jak bardzo warunki pogodowe odbijają się na stanie amerykańskich upraw, ponownie uzasadnił cotygodniowy raport USDA - już tylko 31% upraw kukurydzy ocenianych jest jako dobre i bardzo dobre (w stosunku do 40% przed tygodniem i aż 69% rok wcześniej).
 
Notowania z wtorku (17-07-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt wrześniowy na kukurydzę delikatnie podrożał podczas wtorkowej sesji (+0,4%). Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 306,9 dolarów.

Pszenica. Pszenica z terminem dostawy we wrześniu zamknęła wczorajszą sesję na poziomie o niespełna 0,1% wyższym niż dzień wcześniej, wobec czego za towar ten kupujący musieli zapłacić 325,4 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt sierpniowy zakończył wczorajszą sesję na 0,4% plusie, a na zamknięciu dnia tona kukurydzy kosztowała 259,5 euro/t.


 
Pszenica. We wtorek kontrakt z dostawą w listopadzie podrożał podobnie jak kukurydza o 0,4% i zamknął dzień na poziomie 265,75 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 11:00 (środa - 18.07.2012):
EUR/PLN = 4,17 w porównaniu do 4,18 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,40 w porównaniu do 3,40 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,47 w porównaniu do 3,48 we wtorek rano.
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!