| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach światowych –22.05.2012

Po oszałamiających wzrostach cen zbóż obserwowanych pod koniec minionego tygodnia poniedziałek przyniósł zdecydowane uspokojenie nastrojów. Najbliższe kontrakty na kukurydzę na światowych giełdach zanotowały niewielkie przeceny (0,3-0,9%).

Ceny zbóż na giełdach światowych –22.05.2012
Spokojna sesje miała również miejsce w przypadku paryskiej pszenicy, która na zamknięciu dnia zyskała 0,6% (ubiegły tydzień zakończył się dla tego towaru blisko 10% wzrostem).
 
Pszenica zza oceanu od 6 sesji nieustannie zyskuje na wartości (w minionym tygodniu zwyżki na lipcowym kontrakcie przekroczyły 16%). Wczoraj wspomniany towar zyskał już tylko 1,3%, zbliżając się tym samym do 259 usd/t (poziom nienotowany od września 2011 roku).
 
Czynnikiem wspierającym ceny na rynku pszenicy jest m. in. pogarszająca się sytuacja pogodowa, a mianowicie susze na wielu terenach upraw tego zboża na świecie. Mniejsze niż zwykle opady obserwuje się w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych (głównie stanie Kansas, który jest największym producentem pszenicy ozimej w USA), ale także w Australii i Chinach. Równie niepokojące są informacje o suszy w południowej części Rosji i na Ukrainie – wszystko to powoduje pogłębiające się obawy o niższą od oczekiwań globalną podaż tego ziarna. Na rynku europejskim w ostatnich dniach prognozy zbiorów unijnej pszenicy miękkiej, opublikowane przez Strategie Grains, zostały skorygowane o 4,2 mln t do 122,7 mln t, co oznacza poziom o 5% niższy od produkcji tego ziarna w roku ubiegłym.
 
Notowania z poniedziałku (21-05-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Nowy tydzień kukurydza lipcowa zaczęła od minimalnych spadków ceny. Kontrakt potaniał w poniedziałek o 0,3%, a na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić 249,3 USD/tonę.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły pierwszą w tygodniu sesję na poziomie o 1,3% (3,2 usd/t) wyższym od piątkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić 258,8 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. W poniedziałek czerwcowy kontrakt na kukurydzę zanotował stratę rzędu 0,9% (-2 eur/t), wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 211 euro.

Pszenica. Pszenica w listopadowym kontrakcie zyskała w poniedziałek 0,6% (1,25 euro/t), dochodząc do poziomu 216,5 euro/t.


 
 
Notowania złotego z godziny 10:30 (wtorek - 22.05.2012):

EUR/PLN = 4,32 wobec 4,325 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,37 wobec 3,38 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,59 wobec 3,60 w poniedziałek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!