| Autor: redakcja1

Duże przeceny zbóż za oceanem - 10.05.2012

Wczorajszy dzień na towarowych giełdach terminowych był bardzo emocjonujący. Obawy związane z sytuacją polityczną w Europie i na świecie, które od kilku dni mają odzwierciedlenie na rynkach akcji i surowców, w środę przełożyły się również na ceny towarów rolnych.

Duże przeceny zbóż za oceanem - 10.05.2012
W Chicago, po dwóch spokojnych sesjach obserwowanych od początku tygodnia wystąpiły wyjątkowo duże spadki cen zbóż, wspierane umacniającym się kursem dolara wobec euro.
 
Majowy kontrakt na pszenicę zza oceanu potaniał o 2,9% do ok. 217 usd/t (poziom nienotowany od grudnia 2011 roku). Jeszcze większe przeceny dotknęły chicagowskiej kukurydzy, która potaniała wczoraj aż o 3,7%, jednak w przeciwieństwie do pszenicy, kukurydza zza oceanu wciąż znajduje się na wysokich poziomach.

 
Oprócz czynników gospodarczych do tak dynamicznych ruchów cen za oceanem z pewnością przyczyniła się również zaplanowana na dziś publikacja raportu USDA, dotyczącego szacunków produkcji zbóż w USA i na świecie. To właśnie przed ogłoszeniem danych Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa bardzo często dochodzi do wzmożonego działania inwestorów.

 
Na rynku europejskim również nie brakowało zaskakujących sytuacji. Pszenica paryska w przeddzień wygasania kontraktu poszybowała wczoraj w górę aż o 5,3%, tj. 11,5 euro/t, zbliżając się tym samym do poziomu blisko 229 eur/t. Notowania kontraktów z dalszymi terminami dostawy zachowały się znacznie spokojniej i w przypadku większości pozostałych miesięcy traciły na wartości ok. 1%.
 
Notowania ze środy (9-05-2012)

 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt majowy na kukurydzę stracił w środę aż 3,7% (-9,8usd/t), wobec czego tona tego towaru została wyceniona na 252,5 dolarów.

Pszenica. Notowania majowego kontraktu na pszenicę zmniejszyły swoją wartość o 2,9%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 217, dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył środową sesję na poziomie nieznacznie niższym od zamknięcia z dnia poprzedniego. Tona tego towaru kosztowała na koniec sesji 213 euro.
 
Pszenica. Podczas wczorajszej sesji kontrakt z dostawą w maju poszybował w górę o ponad 5%. Paryska pszenica podrożała aż 11,5 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 228,5 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:00 (czwartek – 10.05.2012):
 
EUR/PLN = 4,23 w porównaniu do 4,20 w środę rano;
USD/PLN = 3,27 w porównaniu do 3,23 w środę rano;
CHF/PLN = 3,52 w porównaniu do 3,50 w środę rano;
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!