| Autor: mikolaj

Fundusze hedgingowe masowo odkupowały kontrakty na zboża. Zapowiada się ponowna gra na spadki

Kapitał spekulacyjny w ciągu tylko jednego tygodnia zredukował swoją pozycję krótką netto w kukurydzy o blisko połowę. W Chicago inwestorzy ci (od)kupili prawie 61 tys. kontraktów na kukurydzę w tygodniu kończącym się 18 października.

Fundusze  hedgingowe  masowo odkupowały kontrakty na zboża. Zapowiada się ponowna gra na spadki

Notowania zbóż

Jak wynika z piątkowego raportu CFTC, spekulanci wycofywali się z „gry na spadki” także w przypadku kontraktu na pszenicę (SRW). W Chicago, w ciągu dwóch tygodni fundusze hedgingowe zredukowały swoje krótkie pozycje w pszenicy SRW o 1/3, z rekordowego poziomu ponad 150 tys. kontraktów. Tylko w ostatnim tygodniu fundusze hedgingowe (od)kupiły netto 33.166 kontraktów na pszenicę.

W tym samym czasie inwestorzy finansowi zwiększali swoje zakłady na wzrosty notowań soi. W ostatnim tygodniu pozycja długa netto tej grupy wzrosła o 14.58 kontraktów.

Najnowszy raport CFTC pokazuje, że zrobiło się miejsce do ponownej sprzedaży kontraktów na zboża, szczególnie w sytuacji zbliżających się do końca amerykańskich zbiorów kukurydzy i olbrzymiej globalnej podaży pszenicy. W opinii Andrzeja Bąka z e-WGT, ważnym argumentem może być także umacniający się dolar, który pogarsza konkurencyjność amerykańskiego eksportu.


Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 18 października 2016, (zmiana tygodniowa):

  • Chicago kukurydza: -69.978 (+60.995);
  • Chicago pszenica (SRW): -102.251 (+33.155);
  • Chicago soja: +87.651 (+14.581);
  • Chicago śruta sojowa: +13.712 (+1.192).
(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!