| Autor: mikolaj

Na rynku pojawiły się jagody. Truskawki i czereśnie potaniały

Od początku kalendarzowego lata w sprzedaży są leśne jagody. Pierwsze dostawy miały dość wysoką cenę, około 21 zł za kilogram. Jednak wystarczyło parę dni i 26 czerwca, w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze, cena kilograma jagód spadła do poziomu 14-16 zł. Ceny truskawek, dominującego w tym okresie krajowego owocu, od 2,50 zł do 4-5 zł za kilogram, w zależności od wielkości dostaw w danym dniu. Truskawki są około 15-20% droższe niż rok temu.

Na rynku pojawiły się jagody. Truskawki i czereśnie potaniały

Ceny czereśni

W czereśniach zmiany odmianowe, kończy się odmiana Burlat, w to miejsce wchodzi Poznańska. Oczywiście są także owoce odmian Van, Summit, Vanda. Ceny, w ofercie hurtowej, od 5 do 9 zł  za kilogram. Najtaniej za Poznańską, najdrożej za Summit i Van. Czereśnie są tańsze niż w 2014 roku około 15-20%.

Ceny borówek i malin w dół

Od 10 dni, w ofercie handlowej krajowych owoców, są także maliny i borówki amerykańskie. Te owoce pochodzą spod wysokich tuneli. Ceny dość Wysokie, bo maliny są w cenie od 14-16 zł/kg, borówki 35-40 zł/kg.  Daje się jednak zauważyć systematyczny spadek cen, ze względu na rosnącą podaż. Zaledwie 2 dni temu ceny malin i borówek było od 8 do 10 zł wyższe.

W tym tygodniu są już sprowadzane z Włoch, Grecji i Hiszpanii arbuzy, w cenie 1,95 – do 2,30  za kilogram, ceny takie same jak rok temu.

Są już wszystkie polskie warzywa, oczywiście znaczna część pochodzi spod osłon – papryka, bakłażany, fasola szparagowa, brokuły i kalafiory.

W ostatnich dniach zanotowano duże wahania cen kapusty, kalafiorów i brokułów wynikające z różnicy dostaw. Ceny wahały się od 1,50 do 3 zł za sztukę.

Tanieją młode ziemniaki

Tanieją ziemniaki młode, w połowie tygodnia, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach sprzedawane były w cenie po 1 zł za kilogram, teraz  od 66 groszy do 86 groszy za kilogram, czyli za 15 kilogramowy worek tylko 10-13 zł.

Ogórki po 2 zł/kg

Udało się przywrócić normalną cenę ogórków czyli około 2 zł za kilogram, bowiem w połowie tygodnia ceny spadły do 1 zł, co dla producentów oznaczało znaczne straty. Powodem gwałtownego spadku cen były zwiększone, ze względu na wymianę upraw szklarniowych, dostawy.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!