| Autor: mikolaj

Notowania oleistych. Pogorszenie perspektyw dla bilansu rzepaku przekłada się na notowania

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak przez tydzień umocnił wartość o 1,5% do 369,8 Euro/t wobec 361,3 Euro/t (+2,4%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 8,5 Euro/t).

Notowania oleistych. Pogorszenie perspektyw dla bilansu rzepaku przekłada się na notowania

Notowania rzepaku

Zbiory rzepaku w Unii mogą znaleźć się na poziomie poniżej wcześniejszych oczekiwań tj. 20,7 do 20,9 mln ton, czyli poniżej zeszłorocznego poziomu 22,3 mln ton. Zatem pogorszenie perspektyw dla bilansu rzepaku w UE (w tym perspektywy konieczności większego importu) wspierało jego wartość. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, dodatkowo wzrostowe nastroje wzmacniały notowania soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie. Deszcze we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce ostatnich tygodniach przyczyniły się do zakłóceń oraz pogorszenia perspektyw zbiorów w UE. Sytuacja na rynku terminowym odbiła się na rynku rzeczywistym, gdzie podrożały surowce oleiste oraz oleje (śruty cechowały różnokierunkowe zmiany). Tymczasem w Wielkiej Brytanii rzepak podrożał najmocniej, za sprawą dalszego obniżania wartości funta brytyjskiego, co poprawia jego konkurencyjność w eksporcie.

Notowania Canoli

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu podrożała o 3,4% do 462,3 CAD/t na skutek umocnienia wartości soi, wilgotnej aury na kanadyjskich polach rzepaku oraz wzrostu cen oleju sojowego.

Notowania soi

Na giełdzie towarowej w Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia zdrożał o 3,2% do 375,6 USD/t wspierany popytem eksportowym (w tym z Chin). W czwartek uczestnicy rynku zajmowali pozycje przed dzisiejszym miesięcznym raportem USDA, który oceni zmiany w prognozach zbiorów soi na świecie i USA. W ostatnim czasie popyt na soję amerykańską generowany był wpływem ograniczonej podaży z Ameryki Południowej. Eksport soi z tego rejonu świata powinien się zmniejszyć w okresie lipiec/grudzień o około 7 mln ton wobec analogicznego okresu poprzedniego roku.
 


Tagi:
źródło: