| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (22-26.08.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak przez tydzień spadł o 0,6% do 375,5 Euro/t wobec 369,8 Euro/t (+1,6%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 5,8 Euro/t).

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (22-26.08.2016)

Notowania rzepaku

 

Zbiory rzepaku w Unii mogą znaleźć się na poziomie poniżej oczekiwań wczesnoletnich, jak również tych sprzed 2-3 tygodni tj. 20,5 do 20,7 mln ton, czyli poniżej zeszłorocznego poziomu 22,3 mln ton. Zatem pogorszenie prognoz produkcji rzepaku wspierało jego wartość, jakkolwiek na rynku oleistych przeważały spadki wynikłe z ogromnej podaży soi na światowych rynkach. Dodatkowo rynek rzeczywisty surowców oraz śrut dotknęły wahania z przewagą spadków cen.

 

Notowania Canoli

 

Jak podaje FAMMU/FAPA, na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu obniżyła wartość o 1,9% do 459,6 CAD/t tj. najbardziej od około 2 tygodni na skutek spadków na rynku soi w oczekiwaniu na jej wielkie zbiory w USA.

 

Notowania soi

 

Z kolei na giełdzie towarowej w Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia tym razem staniał o 3,3% do 366,8 USD/t (najtańszy od 2 tygodni) na skutek wieści o spodziewanym, dobrym poziomie plonów oraz sprzyjającej wegetacji aurze dla upraw soi na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. Natomiast eksport soi z USA był w ostatnim tygodniu nadspodziewanie duży, co wspierało wartość jej notowań, jednak mocne czynniki fundamentalne przeważyły. W ostatnim czasie na rynku soi przeważyła presja ogromnych zbiorów soi w USA i na świecie, co potwierdził ostatni raport USDA. O ile nie dojdzie do większych perturbacji eksportu soi z Ameryki Południowej a także klęski żywiołowej w rejonach uprawy soi w USA tendencja może się utrzymać.  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!