Notowania zbóż i oleistych. Korekta miesięcznych prognoz USDA i słabszy dolar wywindowały notowania zbóż i soi (10.02.2017)

W piątek w Chicago kontynuowane były wzrosty, po tym jak dzień wcześniej Amerykański Departament Rolnictwa pokazał pogorszenie krajowego i światowego bilansu pszenicy i kukurydzy oraz obniżył globalną produkcję soi.

Notowania zbóż i oleistych. Korekta miesięcznych prognoz USDA i słabszy dolar wywindowały notowania zbóż i soi (10.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

USDA podniósł oczekiwany amerykański eksport pszenicy i ciął zapasy, w reakcji na te dane spekulanci zamknęli część krótkich, pozycji wywołując wzrost o 1,3% w piątek i o 4,4%, w skali tygodnia. W przypadku kukurydzy, korekta krajowych zapasów w dół, jest głównie wynikiem rekordowej produkcji bioetanolu. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, notowania kukurydzy w Chicago wzrosły w piątek 1,6% i 2,8% w skali całego tygodnia.

Także oczekiwane globalne zapasy pszenicy i kukurydzy uległy obniżeniu w najnowszej prognozie, mimo to są one nadal rekordowe (podobnie jak skorygowana w dół produkcja). Najnowsza prognoza USDA pokazała minimalne pogorszenie globalnego bilansu soi, po cięciu produkcji w Argentynie, ale nie zmieniła żadnej pozycji bilansu krajowego (USA) i była neutralna dla notowań. Mimo to, także soja podrożała w piątek o 0,8% i o 3,1% w skali tygodnia, wspierana przez dobre dane eksportowe. USDA poinformował w piątek o nowym zamówieniu 140 tys. ton amerykańskiej soi z dostawą do anonimowego odbiorcy. W piątek poznaliśmy dane z Chin, które pokazały import soi w styczniu na poziomie 7,66 mln ton – wynik o 35% lepszy niż przed rokiem.

W piątek, fundusze hedgingowe były kupującym netto w Chicago ok.: 12 tys. kontraktów na kukurydzę, 8 tys. na pszenicę i 6,5 tys. na soję.


Unijne kontrakty

Wielomiesięczne szczyty notowań kontraktów na zboża w Paryżu


Słabnące, w minionym tygodniu, euro względem dolara sprzyjało wzrostom unijnych kontraktów, mimo to ich skala była zdecydowanie mniejsza niż na giełdzie w Chicago. Pszenica z realizacją w marcu zyskała w ciągu tygodnia 2,5 euro (+1,5%), ale piątkową sesję zamknęła bez zmian - na poziomie 171,75 eur/t. Kukurydza (także seria marcowa) umocniła się w piątek o 0,25 euro i o 2,75 euro (+1,6%) w skali tygodnia, do 173 eur/t. Dla obu kontraktów oznacza to 6-7 miesięczne maksima (podobnie jak w Chicago). Unijny rzepak w piątek zyskał na wartości aż 3,75 euro i kosztował 421,75 eur/t. Zysk tygodniowy najbliższej serii rzepaku sięgnął 9 eur/t (+2,2%). Dużo mniejsze wzrosty zanotowały w minionym tygodniu kontrakty na nowe zbiory pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

W lutowym raporcie USDA podniósł unijną produkcję pszenicy o 0,54 mln ton, do 144,86 mln ton i o skromne 0,02 mln ton oczekiwane na koniec sezonu zapasy. Ten sam raport obniżył szacunki unijnych zbiorów kukurydzy, o 0,37 mln t, do 60,31 mln ton i w konsekwencji również zapasów o 0,27 mln ton, do 4,75 mln ton. USDA w swoim raporcie dotyczącym rynku oleistych, poniósł symbolicznie globalne szacunki zbiorów rzepaku, z 67,85 do 67,91 mln ton. Skorygowano w górę, z 20,0 do 20,1 mln ton, również unijną produkcję tych nasion.

Warto pamiętać, że mimo korekt w dół światowej podaży i zapasów zbóż, nadal zarówno produkcja w tym sezonie, jak i zapasy na koniec sezonu powinny być rekordowe. To samo dotyczy rynku soi, ale w tym przypadku rosnące zapotrzebowanie ze strony Chin sprawia, że globalne zapasy rosną dużo wolniej niż na rynku zbóż.

Dla przykładu, Chiny zaimportowały, począwszy od sezonu 2012/13 do 2016/17 (prognoza) odpowiednio: 59,9 mln t / 70,4 mln t / 78,4 mln t / 83,2 mln t / 86,0 mln t / 86,0 mln ton. W obecnym sezonie chiński import stanowić będzie 63% całego importu, a zużycie 30% światowej produkcji soi.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: