Notowania zbóż i oleistych. Nowe rekordy cenowe na rynku rzepaku (15.12.2016)

W Paryżu unijny kontrakt na rzepak kontynuuje wzrosty. W czwartek najbliższa seria umocniła się aż o 5,5 euro do 419,75 eur/t – co jest najwyższym zamknięciem sesji od 22 kwietnia 2014 roku. Rzepak otrzymał wczoraj silne wsparcie za strony oleju palmowego, który na giełdzie w Kuala Lumpur (Malezja) przekroczył minimalnie 4,5 letni szczyt z 6 grudnia. Dodatkowo, wszystkie unijne kontrakty korzystały ze skokowego osłabienia europejskiej waluty. Euro traci mocno do dolara, po tym jak FED podniósł w środę stopy procentowe w USA i zapowiedział dalsze podwyżki w 2017 roku.

Notowania zbóż i oleistych. Nowe rekordy cenowe na rynku rzepaku (15.12.2016)
Dolar wzrósł w czwartek do 14-letniego maksimum wobec koszyka głównych walut, w oczekiwaniu na kontynuację zaostrzania polityki pieniężnej przez FED. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, silniejszy dolar sprawia, że wszelkie towary wyceniane w tej walucie stają się droższe dla zagranicznych nabywców posługujących się innymi walutami. Widoczne jest to doskonale na naszym przykładzie. Złotówka słabnie systematycznie do dolara, stąd import towarów ze strefy dolarowej staje się dużo droższy.

Unijne kontrakty na zboża podążają małymi krokami w górę, głównie pod wpływem utraty wartości przez euro. Kukurydza z dostawą w styczniu, piątą sesję z rzędu, zyskała na wartości symboliczne 0,25 euro i wyceniana była w czwartek na 165,5 eur/t. Więcej, bo o 1,75 euro podrożała pszenica, która kosztowała na zamknięciu 167,5 eur/t (seria marcowa). Dla porównania, pszenica z nowych zbiorów (realizacja wrzesień 17) wyceniana była wczoraj na 171,25 eur/t, a seria listopadowa na kukurydzę (nowe zbiory) notowana była po 168 eur/t, czyli tylko nieco powyżej serii styczniowej.

 
Amerykańskie kontrakty
 
W czwartek w USA, publikowane były tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych. Nowe zamówienia na kukurydzę, pszenicę i soję okazały się być lepsze od oczekiwań rynkowych i przynajmniej na początku amerykańskiej sesji ograniczały wpływ (prospadkowy) drożejącego dolara na notowania kontraktów w Chicago. Ostatecznie jednak zwyciężyło oczekiwanie, że drożejący dolar mocno ograniczy sprzedaż eksportową w przyszłości, stąd notowania pszenicy i kukurydzy spadły odpowiednio o 2,1% i 1,5% na zamknięciu sesji, a wzrosty na soi zmalały do 0,5%. Soja, oprócz korzystnych danych tygodniowych, korzystała z wczorajszej sprzedaży eksportowej 132 tys. ton do Chin.
 
Wzrosty na soi ograniczane były, obok drożejącego dolara, przez niższe niż oczekiwano dane miesięczne dotyczące tempa krajowego (USA) przerobu. Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Nasion Oleistych (NOPA) poinformowało w czwartek, że miesięczny przerób soi spadł w listopadzie, pomimo rekordowych zbiorów.
 
Informa Economics szacuje, w swojej nowej prognozie, że średni plon kukurydzy w USA wyniósł w tym roku rekordowe 176,1 buszli na akr. Jest to powyżej grudniowych danych USDA na poziomie 175,3 buszli na akr. Różnica w plonowaniu, jeśli się potwierdzi, oznacza kolejne 2 mln ton więcej amerykańskiej kukurydzy (teraz USDA ocenia zbiory w USA na rekordowe 386,75 mln ton).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: