| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty kontraktów w Chicago i na Matif (30.07.2015)

W czwartek, bardzo dobre amerykańskie dane eksportowe wsparły wzrosty notowań kontraktów w Chicago, a w konsekwencji również na Matif. Wczoraj USDA opublikował tygodniowy raport o podpisanych umowach eksportowych. Najlepsze dane dotyczyły amerykańskiej soi, następnie pszenicy i kukurydzy.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty kontraktów w Chicago i na Matif (30.07.2015)

Notowania zbóż

Jak informuje Anrzej Bąk z e-WGT, także wczoraj, eksperci z „US Wheat Qality Counsil” poinformowali o wynikach swoich inspekcji w terenie. Ich zdaniem, wydajność pszenicy jarej w Dakocie Północnej i Południowej powinna być bliska rekordowej, a plonowanie odmian durum znacznie powyżej średniej. Była to informacja, która ograniczyła wpływ dobrych danych eksportowych na notowania amerykańskiej pszenicy.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła w czwartek globalną prognozę produkcji pszenicy o 1 mln ton, do 710 mln ton (lipiec USDA = 721,96 mln ton), obwiniając za to niekorzystne warunki wzrostu w Kanadzie i UE.

Jednocześnie IGC podniosła swoją prognozę zbiorów kukurydzy na świecie w sezonie 2015/16 o 3 mln ton, do 966 mln ton, głównie dzięki nadziei na zwiększoną produkcję w Chinach.


Poniżej najważniejsze wnioski płynące z raportu USDA o podpisanych umowach eksportowych (netto) w tygodniu kończącym się 26-lipca:
Sprzedaż eksportowa soi
Sprzedaż eksportowa (netto) soi z nowych zbiorów w tygodniu kończącym się 23 lipca wyniosła 899,1 tys. ton – wzrost o 272% w stosunku do poprzedniego tygodnia. Chiny były odpowiedzialne za 405,4 tys. t zakupów.  Umowy na sprzedaż starych zbiorów soi wyniosła 416,7 tys ton - wzrost 416% w stosunku do poprzedniego tygodnia w tym 300,0 tys t zamówiły Chiny.

Kontrakty eksportowe na śrutę sojową wyniosły 151,8 tys. ton i był to wzrost o 351% w stosunku do tygodnia poprzedzającego. Zobowiązania eksportowe ogółem są teraz o 12% większa niż 2014 w tym czasie.

Silny chiński popyt jest dobrą dla rynku informacją, biorąc pod uwagę lipcowe perturbacje na chińskim rynku akcji. Giełda w Szanghaju straciła w czwartek na zamknięciu ponad 2% (w poniedziałek spadek sięgnął 8,5%), a dzisiaj główny indeks akcji traci ponad 1%.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!