| Autor: redakcja1

Notowania zbóż na giełdach światowych 12.06.2012

Rynek zbóż oczekuje na comiesięczny raport USDA, który opublikowany będzie dzisiaj - zwykle bliskość tego raportu sprzyjała dużej zmienności na rynku. Tym razem wydaje się, że zboża za oceanem, podobnie jak większość surowców oraz indeksów giełdowych, wykorzystały do wzrostów ubiegłotygodniową poprawę nastrojów na rynku globalnym.

Notowania zbóż na giełdach światowych 12.06.2012
W poniedziałek, po entuzjaźmie związanym z przyznaniem pomocy dla hiszpańskich banków, doszło do pogorszenia nastrojów i silnej przeceny euro względem dolara amerykańskiego, mocno taniała ropa, spadały indeksy giełdowe za oceanem. Ponownie inwestorzy zaczynają wątpić, czy uda się zapanować nad rozprzestrzenianiem się kryzysu zadłużenia w Europie. Wkrótce, 17 czerwca, kolejne wybory parlamentarne w Grecji, które mogą zadecydować, czy ten kraj pozostanie w strefie euro.
 
Wydaje się, że pogarszająca się sytuacja na globalnych rynkach i prawdopodobne dalsze umacnianie się dolara do euro powinny sprzyjać spadkom notowań surowców i towarów. Na ile ta tendencja będzie spowolniona lub zaburzona przez informacje płynące z poszczególnych rynków okazywać się będzie wraz z napływającymi informacjami i prognozami. Najbliższy bardzo ważny raport ukaże się już dzisiaj.
 
Notowania z poniedziałku (11-06-2012)

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę stracił w poniedziałek 1%, wobec czego tona tego towaru kosztowała 233,1 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę praktycznie się nie zmieniły i wyniosły na zamknięciu poniedziałkowej sesji 231,8 dolarów/tonę.


 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Podczas poniedziałkowej sesji kontrakt z dostawą w sierpniu zyskał 0,2%. Paryska kukurydza podrożała o 0,5 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 211 eur/t.

Pszenica. Listopadowy kontrakt zakończył poniedziałkową sesję na poziomie minimalnie wyższym od piątkowego zamknięcia. Za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 209,75 euro i było to o 0,25 euro więcej niż w piątek.


 
Notowania złotego z godziny 10:00 (wtorek – 12.06.2012):

EUR/PLN = 4,32 wobec 4,28 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,455 wobec 3,39 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,595 wobec 3,56 w poniedziałek rano.

Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!