| Autor: redakcja1

Notowania zbóż na giełdach światowych 16.05.2012

Wtorek przyniósł korektę wcześniejszych spadków notowań kontraktów futures na zboża.

Notowania zbóż na giełdach światowych 16.05.2012
Rosły wczoraj notowania kukurydzy i pszenicy zarówno w Chicago, jak i na giełdzie Matif mimo dalszego umacniania się dolara względem euro. Warto zauważyć, że kontynuowana była w tym samym czasie wyprzedaż na rynkach akcji oraz głównych rynkach surowcowych (traciła ropa, miedź i złoto). Spadki indeksów giełdowych oraz towarów na rynku globalnym trwają od początku maja i są skorelowane z silną przeceną europejskiej waluty. Sytuacja w strefie euro w najbliższych miesiącach może się jeszcze pogorszyć. Bardzo prawdopodobne jest, że stanie się to czego zaklinający od kilku miesięcy rzeczywistość politycy starają się uniknąć, czyli wyjście Grecji ze strefy euro.
 
Notowania z wtorku (15-05-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. We wtorek kukurydza kontynuowała wzrosty, po silnej ubiegłotygodniowej przecenie. Kontrakt z dostawą w lipcu podrożał wczoraj o 2,4%, a na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić 235,1 USD/tonę. (Dla przypomnienia kontrakt majowy w ostatnim dniu handlu w poniedziałek zatrzymał się na poziomie z poprzedniej sesji, czyli 239,37 usd/t).

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wtorkową seję na poziomie o 1,7% (3,8 usd/t) wyższym od poniedziałkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić 223,7 dolarów/t. (Majowy kontrakt na pszenicę w ostatnim dniu handlu w poniedziałek zamknął się ceną 219,7 usd/t).
 
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. We wtorek czerwcowy kontrakt na kukurydzę zanotował zysk rzędu 0,2% (+0,5eur/t), wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 210 euro.

Pszenica. Pszenica w listopadowym kontrakcie zyskała we wtorek 2% (4 euro/t), dochodząc do poziomu 199,5 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:10 (środa - 16.05.2012):

EUR/PLN = 4,37 wobec 4,30 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,44 wobec 3,35 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,64 wobec 3,59 we wtorek rano.

Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!