Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Spadkowy tydzień na terminowym rynku zbóż

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W piątek nadal przeważały przeceny na giełdowym rynku zbóż, jednak ich zakres był dużo...

W piątek nadal przeważały przeceny na giełdowym rynku zbóż, jednak ich zakres był dużo mniejszy niż wcześniej. W skali tygodnia pszenica potaniała o 2,6% w Chicago i tylko nieco mniej w Paryżu (najbliższe serie kontraktów). Kukurydza straciła na wartości w minionym tygodniu 2,1% na CBoT i 1,1% na Euronext-Matif.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, na rynku oleistych, wywindowane mocno ceny canoli spadały przez cały miniony tydzień, ostatecznie najbliższa seria kanadyjskiego rzepaku potaniała w tygodniu o 2,4%, ciągnąc w dół ceny unijnego rzepaku o 1,1% (-4 eur/t). W tym czasie ceny soi były wyjątkowo stabilne, najbliższa seria zamknęła tydzień wzrostem o 0,3%.

Ubiegłotygodniowe notowania rolnych kontraktów futures przebiegały pod dyktando czerwcowego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, który opublikowany był w ubiegłą środę. Warto również zauważyć, że wcześniejsze wzrosty, w dużej mierze oparte były na zmniejszaniu, olbrzymiej krótkiej pozycji (odkupowaniu kontraktów), zajmowanej w Chicago przez kapitał spekulacyjny w pszenicy, kukurydzy i soi. Szczególnie w drugiej części tygodnia presja wzrostowa ze strony inwestorów finansowych osłabła. W środę, amerykańskie dane pokazały lepsze od oczekiwań perspektywy dla bilansu pszenicy w USA, raport przyniósł wzrost zapasów końcowych pszenicy, zarówno dla starego, jak i nowego sezonu. Dodatkowo, podniesiono także prognozę światowych zbiorów pszenicy do 721,6 mln t, co jeśli się sprawdzi, będzie drugim w historii wynikiem, po ubiegłorocznym rekordzie na poziomie 726,3 mln t. W przypadku kukurydzy, USDA podniósł o ponad  3 mln ton szacunki produkcji kukurydzy na świecie w obecnym sezonie (stare zbiory). Korekta ta doprowadziła do silnego wzrostu zapasów końcowych kukurydzy w tym sezonie, wpływając na dużo korzystniejszy bilans na światowym rynku kukurydzy w sezonie 2015/16, w porównaniu z prognozą majową. Zdaniem USDA, globalne zbiory kukurydzy w nowym sezonie będą o ok. 10 mln ton niższe, od ostatniego rekordu na poziomie 999,45 mln ton, to jednak zapasy na koniec nowego sezonu spadną o tylko 2 mln ton, licząc rok do roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl