Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (14-18.09.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie (Euronext) w...

W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie (Euronext) w dalszym ciągu zniżkowały, aczkolwiek spadki cen tydzień do tygodnia były stosunkowo niewielkie. Kukurydza w kontrakcie listopadowym potaniała przez ostatni tydzień o 0,9% do 162,5 EUR/tonę, a pszenica w kontrakcie grudniowym – o 1,3% do 167 EUR/tonę.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż na Euronext

Ostatnie zniżki mogą być odzwierciedleniem dodatnich korekt dokonanych przez Strategie Grains w szacunkach tegorocznej produkcji zbożowej w UE. Podwyższono oszacowania zbiorów pszenicy, jęczmienia, żyta i durum. Zbiory zbóż ogółem w UE zostały podwyższone do 305,5 mln ton, tj. o 3,2 mln ton powyżej prognoz z sierpnia br. Oznacza to jednak o 7% gorszy wynik w porównaniu z ubiegłym sezonem. W największym stopniu podniesiono szacunki unijnej produkcji pszenicy – z poprzednich 144 mln ton do 147,5 mln ton. Jest to tylko o 1% mniej w porównaniu do zeszłorocznego rezultatu. SG dokonało redukcji prognoz produkcji kukurydzy – o dalsze 2,2 mln ton do 57,4 mln ton. Oznacza to poziom produkcji o 24% poniżej zeszłorocznego. Warto jednak odnotować, że ta negatywna korekta została prawie w całości zrekompensowana poprzez podwyższenie szacunków zbiorów pozostałych gatunków paszowych – jęczmienia, żyta i innych – łącznie o 2 mln ton.

Poza tym do utrzymywania się tendencji spadkowej cen na unijnym rynku mogą przyczyniać się takie czynniki jak: ostrą konkurencję wśród dostawców o kluczowe rynki zbytu, wysoki poziom zapasów oraz dostępność ziarna z tegorocznej produkcji.

Notowania zbóż na CBoT

W tym tygodniu na giełdach amerykańskich ceny zbóż w kontraktach terminowych nieznacznie się umocniły. Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie (grudniowy) na chicagowskiej giełdzie wynosiły 176,9 USD/tonę, tj. o 0,7% więcej niż przed tygodniem, a kukurydzy – 149,5 USD/tonę, tj. o 1,5% więcej niż tydzień wcześniej.

Wspierająco na ceny mogły wpłynąć stosunkowo dobre wyniki amerykańskiego eksportu zbóż. W tym tygodniu zakontraktowano 533 tys. ton kukurydzy (co mieściło się w przedziale oczekiwań analityków 400-600 tys. ton) oraz 377,5 tys. ton pszenicy (również zgodne z przewidywaniami niezależnych ekspertów - 275 tys. ton – 450 tys. ton).

Perspektywy cenowe dla amerykańskiego rynku są jednak generalnie zniżkowe. Już niebawem zaczną się pojawiać coraz większe ilości kukurydzy z tegorocznych zbiorów, co zwiększy tylko realną presję podażową. Jak na razie jednak zaawansowanie zbiorów kukurydzy w USA (będących światowym liderem w produkcji i eksporcie tego gatunku) jest niewielkie. Do połowy września br. zebrano kukurydzę jedynie z 5% całego areału, mniej w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat w wynoszącej 9%. Kondycja upraw jest nadal dobra, a prognozy synoptyków na najbliższy okres nie wskazują na większe problemy w sprawnym przeprowadzeniu żniw.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę

  Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny,...
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku
 • Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku

  Z badań wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały lepiej niż w roku poprzednim, zaobserwowano mniej roślin martwych i wątpliwych. Na plantacjach zasianych po optymalnych terminach...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl