| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (7-11.09.2015)

W tym tygodniu notowania zbóż na Euronext nieznacznie się zwiększyły w odniesieniu do ubiegłego. Jak podaje FAMMU/FAPA, pszenica konsumpcyjna w kontrakcie grudniowym zdrożała o 1,7% do 169,3 EUR/t, a kukurydza w kontrakcie listopadowym o 1,1% do 164 EUR/t. Pomimo ostatnich, niewielkich wzrostów notowań na paryskiej giełdzie mało czynników przemawia za trwalszą zmianą trendu.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (7-11.09.2015)

Notowania zbóż na Euronext

Za sprawą dobrych zbiorów i wysokich zapasów, zbóż jest pod dostatkiem zarówno w skali świata, jak i w samej UE. Ostatnio FAO skorygowało w górę szacunki globalnej produkcji zbożowej w tym sezonie do 2,54 mld ton. Korekta ta odzwierciedla poprawę przewidywań dla pszenicy i ryżu, wynikające z lepszych warunków pogodowych w takich krajach jak: Argentyna, Brazylia i USA.
 
Ponadto oczekiwany wzrost zbiorów kukurydzy na kontynentach obu Ameryk z nadwyżką zrekompensuje spodziewane gorsze zbiory w Unii Europejskiej związane ze skutkami suszy.
 
W UE niektóre państwa mogą wprawdzie doświadczać skutków suszy, dotkliwych przede wszystkim w uprawie kukurydzy, jednak generalnie bilans zbożowy jest zrównoważony, a ewentualne braki mogą być z powodzeniem zniwelowane przez import. Kukurydza w gotowych paszach może być także zastępowana innymi gatunkami paszowymi.
 
Unia odnotowała bardzo dobre wyniki w produkcji pszenicy, podobnie jak większość czołowych dostawców. Konkurencja o wiodące rynki zbytu jest więc spora. Wpływa to na pogorszenie wyników unijnego wywozu. W tym tygodniu KE wydała licencje na 354 tys. ton pszenicy miękkiej, a wysyłka tego gatunku na podstawie licencji od początku sezonu wyniósł 3,7 mln ton, tj. o 30% mniej w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu handlowego.

Notowania zbóż na CBoT

Zwyżki notowań były także widoczne na CBoT. Tutaj pszenica w kontrakcie wrześniowym podrożała o 2,5% do 172 USD/t, a kukurydza w najbliższym kontrakcie o 4% do 142,4 USD/t. W tym tygodniu rynek oczekiwał na publikację wrześniowego raportu USDA. Niezależni analitycy oczekiwali głównie nieznacznych negatywnych korekt w wysokości plonów kukurydzy w USA oraz spadku prognozy światowych zapasów kukurydzy z 195,1 mln ton w sierpniowym raporcie do przeciętnie 193,44 mln ton. Według niezależnych analityków, zwiększyć się z kolei mogła prognoza globalnych zapasów pszenicy z 221,47 mln ton do średnio 221,9 mln ton.
 
W omawianym tygodniu notowania kukurydzy na CBoT mogły być wspierane przez dobre wyniki tygodniowego eksportu, wysoką produkcję bioetanolu oraz pojawiające się w prognozach synoptyków zapowiedzi ewentualnego wystąpienia przymrozków w dwóch północnych stanach: Minnesocie i Wisconsin. Jednakże warunki pogodowe dla upraw zbożowych były sprzyjające. Odnotowano mniejsze temperatury niż normalnie i dobry poziom wilgotności. Ocena stanu upraw kukurydzy na dzień 6 września br. pozostała niezmienna w stosunku do poprzedniego tygodnia. Najwyższe oceny (dobrą i bardzo dobrą) otrzymało 68% monitorowanych plantacji.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!