| Autor: redakcja1

Przeceny zbóż na giełdach światowych 23.05.2012

Na rynku towarów rolnych emocji wciąż nie brakuje. Po obserwowanych jeszcze kilka dni temu silnych wzrostach zbożowych kontraktów futures, wtorek przyniósł korektę. Silne przeceny obserwowane były głównie za oceanem, gdzie umacniający się względem euro dolar wspierał obniżki cen. Zdecydowanym liderem spadków była amerykańska kukurydza, która w najbliższym kontrakcie potaniała aż o 5,7% do 235 usd/t.

Przeceny zbóż na giełdach światowych 23.05.2012
Chicagowska pszenica straciła w tym czasie 2,6%, zatrzymując się tym samym na poziomie ok. 252 usd/t. Spokojniej było na rynku europejskim - tam zboża traciły w zakresie 0,9-1,2%.
 
Na wczorajsze ruchy wpłynęły m.in. pogłoski na temat anulowania przez Chiny części zamówień na kukurydzę (wysokie ceny tego towaru w ostatnim czasie w dużej mierze napędzane były rosnącym popytem ze strony Chin). Przyczyn obniżek na rynku zbóż można upatrywać także w zapowiadanych prognozach pogody na najbliższe dni, sprzyjających produkcji roślinnej. Meteorolodzy przewidują bowiem deszcze w USA oraz na Ukrainie, a więc w krajach będących istotnymi producentami zbóż.
 
Warto dodać, że również na rynkach akcji oraz głównych rynkach surowcowych ponownie zagościły negatywne nastroje. Inwestorzy coraz mniej optymistycznie patrzą na wydarzenia związane z napiętą sytuacją w Grecji i najwyraźniej nie wierzą w przełom na zwołanym na dziś szczycie Unii Europejskiej.
 
Notowania z wtorku (22-05-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

 
Kukurydza. Po niewielkich poniedziałkowych obniżkach kukurydza zdecydowanie pogłębiła spadki, dochodząc do poziomu 235 USD/t. Kontrakt z dostawą w lipcu potaniał wczoraj aż o 5,7% i kosztował ponad 14 dolarów mniej niż poprzedniego dnia.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wtorkową sesję na poziomie o 2,6% (6,8 usd/t) niższym od poniedziałkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić ok. 252 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. We wtorek czerwcowy kontrakt na kukurydzę zanotował spadek rzędu 1,2% (2,5 eur/t), wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 208,5 euro.

Pszenica. Pszenica w listopadowym kontrakcie straciła we wtorek 0,9% (2 euro/t), dochodząc do poziomu 214,5 euro/t.

 
 
Notowania złotego z godziny 10:00 (środa - 23.05.2012):

EUR/PLN = 4,35 wobec 4,32 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,44 wobec 3,37 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,62 wobec 3,59 we wtorek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!