| Autor: redakcja1

Rosnący w siłę dolar wspierał wczoraj przeceny zbóż - 30.05.2012

Wczoraj na światowych rynkach terminowych ponownie mogliśmy obserwować obniżki cen kontraktów rolnych. Powrót inwestorów zza oceanu po poniedziałkowym święcie Pamięci Narodowej, zbiegł się z dużymi przecenami zbóż na giełdzie w Chicago, wspieranymi dynamicznie umacniającym się względem euro dolarem.

Rosnący w siłę dolar wspierał wczoraj przeceny zbóż - 30.05.2012
Narastające obawy o hiszpański sektor bankowy, utrzymująca się niepewność wokół problemu Grecji, jak również malejące szanse na pakiet stymulacyjny w Chinach spowodowały, że kurs głównej pary walutowej przebił barierę 1,25 i znajduje się obecnie na poziomach najniższych od czerwca 2010. Nie mogło to pozostać bez wpływu na ceny towarów, które w większości traciły wczoraj na wartości. Zdecydowanym liderem spadków spośród podstawowych zbóż była pszenica, która w najbliższym kontrakcie potaniała na CBOT o 3,4%, a na MATIF o 2,1%. Chicagowska kukurydza z dostawą w lipcu straciła w tym czasie 2,8%, zbliżając się do 221 usd/t. Tak niskie ceny w przypadku amerykańskiej kukurydzy nie były notowane od grudnia 2010 roku.
Poza ogólnie pogarszającymi się nastrojami na światowych rynkach do obniżek notowań zbóż przyczyniają się również korzystne warunki pogodowe, sprzyjające produkcji roślinnej w Stanach Zjednoczonych. Żniwa w Kansas rozpoczęły się z trzytygodniowym wyprzedzeniem, stan zaawansowania zbiorów tamtejszej pszenicy ozimej wynosi 9% w stosunku do pięcioletniej średniej na poziomie 1%. Zapowiadane deszcze pojawiły się również nad południową Rosją i Ukrainą.
 
Notowania z wtorku (29-05-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Po poniedziałkowej przerwie (święto w USA) kukurydza z dostawa w lipcu obniżyła wczoraj swoją wartość o blisko 2,8%, dochodząc do poziomu 221,4 USD/t.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wtorkową sesję na poziomie o 3,4% niższym (8,6 usd/t) od piątkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić ok. 241,4 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. We wtorek czerwcowy kontrakt na kukurydzę zanotował niewielki spadek ceny rzędu 0,5% (1 eur/t), wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 208,5 euro.

Pszenica. Pszenica w listopadowym kontrakcie straciła we wtorek 2,1% (4,5 euro/t), dochodząc do poziomu 211,5 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 11:00 (środa - 30.05.2012):

EUR/PLN = 4,37 wobec 4,36 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,51 wobec 3,475 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,64 wobec 3,63 we wtorek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!