| Autor: redakcja1

Silne wzrosty na rynku zbóż - 17.05.2012

Ostatnie sesje na światowych giełdach towarowych przedstawiają się bardzo emocjonująco.

Silne wzrosty na rynku zbóż - 17.05.2012
Po jeszcze niedawnych przecenach kontraktów zbożowych, możemy obecnie obserwować wyraźną korektę na tym rynku. Znaczne zwyżki notowań podstawowych zbóż widoczne były już we wtorek (wzrosty dochodziły wówczas do 2,4%), jednak wczorajsza sesja przyniosła jeszcze większe ruchy cen. Na giełdzie w Chicago najbliższe kontrakty na kukurydzę zyskały 3,8% do 244 usd/t, natomiast lipcowa pszenica poszybowała w górę aż o 5% do 235 usd/t.
 
Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni wspomniane towary zyskały ponad 6%. Pszenica na rynku europejskim również poddała się wzrostowym tendencjom. Listopadowy kontrakt podrożał wczoraj o 1,9%, przekraczając poziom ponad 203 euro/t. Bardzo stabilnie wygląda sytuacja w przypadku najbliższego kontraktu na kukurydzę, który od początku tygodnia notuje minimalne zmiany ceny i oscyluje w okolicy 210 euro/t.
 
Z pewnością jedną z przyczyn tak wyraźnego odbicia cen zbóż za oceanem są napływające informacje o niesprzyjającej uprawom pogodzie w Stanach Zjednoczonych. W stanie Kansas, w ciągu ostatnich dni, zdecydowanie pogorszył się stan upraw pszenicy – dobrej i bardzo dobrej jakości jest już tylko 52% upraw, podczas gdy tydzień temu ocena taka dotyczyła 60% upraw. Dodatkowo pogłoski o nieodwracalnych stratach pszenicy ozimej w południowej Rosji oraz zbyt niskich rezerwach wody w przypadku zasiewów tamtejszej pszenicy jarej również mogą przyczyniać się do wzrostów cen.
 
Nie bez znaczenia są globalne nastroje panujące na światowych giełdach, a tu sytuacja jest również bardzo ciekawa. Napięta atmosfera w strefie euro związana z sytuacją w Grecji, która od początku maja ma wyraźne odzwierciedlenie w przecenach na rynkach akcji i towarów, wydaje się nieco uspokajać. Po wczorajszych lepszych danych fundamentalnych z gospodarki Stanów Zjednoczonych, na rynki powrócił lekki optymizm, w efekcie czego kurs eurodolara przyhamował spadki.

 
Notowania ze środy (16-05-2012)
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał w środę aż 3,8% (+9 sd/t), wobec czego tona tego towaru została wyceniona na ok. 244 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę zwiększyły swoją wartość o blisko 5%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 234,8 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył wczorajszą sesję na niezmienionym poziomie, wobec czego tona tego towaru kosztowała w dalszym ciągu 210 euro.
 
Pszenica. Podczas wczorajszej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie zyskał 1,9%. Paryska pszenica podrożała o 3,75 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 203,25 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 11:00 (czwartek – 17.05.2012):
 
EUR/PLN = 4,34 w porównaniu do 4,37 w środę rano;
USD/PLN = 3,42 w porównaniu do 3,44 w środę rano;
CHF/PLN = 3,62 w porównaniu do 3,64 w środę rano;
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!