| Autor: redakcja1

Silnych przecen na giełdach światowych ciąg dalszy

Wtorek był drugim z kolei dniem silnych przecen kontraktów zbożowych.

Silnych przecen na giełdach światowych ciąg dalszy
Tym razem notowania towarów rolnych zniżkowały w jeszcze większym stopniu niż na otwarciu tygodnia, a niewątpliwym liderem spadków okazała się pszenica. Za oceanem wrześniowe kontrakty na ten towar obniżyły swoją wartość o ponad 3,7%, na rynku europejskim listopadowa pszenica straciła aż 5,4%.
 
W tym samym kierunku podążały ceny kukurydzy, która w najbliższych kontraktach na MATIF i CBOT potaniała w zakresie 2,4-3%.

 
Powodów tak diametralnego obrotu sytuacji na rynku towarów rolnych upatruje się z jednej strony w czynnikach pogodowych, tj. długo oczekiwanych opadach deszczu, które pojawiły się na terenach amerykańskich upraw, z drugiej zaś w niepokojących doniesieniach z gospodarek europejskich, których problemy zadłużeniowe ponownie zaczynają wysuwać się na pierwszy plan.

 
Ceny krajowe wyraźnie podążają za światowymi tendencjami - od poniedziałku również u nas widoczne są znaczne obniżki cen kontraktów na zboża z nowych zbiorów.
 
Notowania z wtorku (24-07-2012):

 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt wrześniowy na kukurydzę zanotował podczas wtorkowej sesji spadek o blisko 3%, dochodząc tym samym do poziomu 311 dolarów/tonę.

Pszenica. Pszenica z tym samym terminem wykonania zamknęła wczorajszą sesję na poziomie aż o 3,7% niższym niż dzień wcześniej. Na koniec dnia za tonę tego towaru kupujący musieli zapłacić 323 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt sierpniowy na wtorkowym zamknięciu zanotował spadek ceny rzędu 2,4% i został wyceniony na 253,75 euro/t.
 
Pszenica. Kontrakt z dostawą w listopadzie obniżył swoją wartość aż o 5,4% i zamknął dzień na poziomie 251 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 11:00 (środa – 25.07.2012) – poziomy zbliżone do wczorajszych:
 
EUR/PLN = 4,20 w porównaniu do 4,20 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,47 w porównaniu do 3,47 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,50 w porównaniu do 3,495 we wtorek rano.
 
Zmiany ubiegłotygodniowe notowań najbliższych kontraktów (16-20.07.2012):
 
Kukurydza Matif: +2,4%
Pszenica Matif (kontrakt listopadowy): +4,3%

Kukurydza CBoT: +11,4%
Pszenica CBoT: +11,3%
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!