| Autor: redakcja1

Tydzień na rynku giełdowym zbóż – 28.05.2012

Zdecydowana większość kontraktów zbożowych na światowych giełdach towarowych zamknęła miniony tydzień spadkami notowań. Największe przeceny dotknęły bez wątpienia kukurydzę zza oceanu, która w przeciągu pięciu ostatnich sesji straciła aż 9%. Lipcowy kontrakt na to ziarno po bardzo silnych obniżkach we wtorek i czwartek (dochodzących nawet do 6%), wyhamował w piątek spadki i zamknął tydzień na poziomie 227,7 usd/t.

Tydzień na rynku giełdowym zbóż – 28.05.2012
Straty w przypadku analogicznego towaru na rynku europejskim były w tym czasie znacznie mniejsze – paryska kukurydza potaniała o 1,6%, zamykając ostatnią w tygodniu sesję na poziomie 209,5 euro/t.
 
Jako przyczynę tak silnych spadków amerykańskiej kukurydzy podaje się spowolnione tempo jej eksportu, w związku ze słabnącym popytem na to ziarno ze strony Chin. Wywóz tego gatunku ze Stanów Zjednoczonych kształtował się w minionym tygodniu znacznie poniżej oczekiwanego poziomu. Nie bez znaczenia są również rekordowe prognozy zbiorów kukurydzy zarówno w USA, jak i skali globalnej oraz sprzyjające produkcji roślinnej warunki pogodowe, występujące obecnie za oceanem. Wszystko to ma niewątpliwie przełożenie na ruchy cen w dół.
 
Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku pszenicy, która w minionym tygodniu kształtowała się pod wpływem bardzo zmiennych nastrojów. Najbliższe kontrakty w Paryżu podrożały w skali tygodnia o 0,6%, podczas gdy na giełdzie w Chicago ziarno to potaniało o 2,2%. Warto dodać, że także produkcja pszenicy w USA zapowiada się również na wysokim poziomie, jednak optymistyczne prognozy powoli się pogarszają za sprawą niekorzystnej sytuacji pogodowej, a mianowicie susz występujących głównie w południowo-wschodniej części regionu. Mniejsze niż zwykle opady obserwuje się także na wielu innych terenach upraw pszenicy na świecie, m.in. w Australii, Chinach, w południowej części Rosji i na Ukrainie.
 
Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy):
 
Kukurydza Matif: -1,6%
Pszenica Matif : +0,6%
 
Kukurydza CboT: -9%
Pszenica CBoT: -2,2%

 
Notowania z piątku (25-05-2012)
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zatrzymał się w piątek na poziomie z poprzedniego dnia, wobec czego tona tego towaru kosztowała wciąż 227,7 dolarów.

Pszenica. Notowania lipcowego kontraktu na pszenicę zwiększyły swoją wartość o blisko 2,6%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 250 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył piątkową sesję na 0,2% minusie (0,5 euro), a za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 209,5 euro.
 
Pszenica. Podczas piątkowej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie zyskał 1,8%. Paryska pszenica podrożała o 3,75 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 216,5 eur/t.
 
Notowania złotego z godziny 11:00 (poniedziałek – 28.05.2012):
 
EUR/PLN = 4,34 w porównaniu do 4,34 w piątek rano;
USD/PLN = 3,45 w porównaniu do 3,45 w piątek rano;
CHF/PLN = 3,61 w porównaniu do 3,62 w piątek rano;
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!