Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W ciągu 4 lat notowania zbóż spadły w USA spadły ok. 60%, a w UE o 40%

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Światowa produkcja i zapasy zbóż powinny wzrosnąć w tym sezonie czwarty raz z rzędu, stąd...

Światowa produkcja i zapasy zbóż powinny wzrosnąć w tym sezonie czwarty raz z rzędu, stąd też notowania giełdowe kontraktów na zboża systematycznie spadają od września 2012 roku, kiedy to podobnie jak większość surowców (np. ropa) zaliczyły swoje wieloletnie maksima.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż na giełdach

Od tamtej września 2012 roku kukurydza i pszenica potaniały w Chicago o ponad 60%. Notowania kukurydzy obniżyły się  z 315 do 119 usd/t, a pszenicy z 340 do 133 usd/t. Trend spadkowy w Chicago decydował (decyduje też teraz) o kierunku notowań w Paryżu.

Dlatego też unijne kontrakty na zboża podążają śladem ich amerykańskich odpowiedników z uwzględnieniem jednak zmian w relacji EUR/USD i ewentualnych problemów produkcyjnych na unijnym i w mniejszym stopniu na amerykańskim rynku. W omawianym okresie (4 lata) euro osłabiło się w stosunku do dolara o ok. 15%, amortyzując tym samym skalę przecen unijnych zbóż do tylko, albo (albo AŻ) lekko ponad 40%.

Jak analizuje Andrzej Bąk z e-WGT, w sierpniu, a także w skali ostatnich 12 miesięcy, zmiany notowań EUR/USD miały minimalne znaczenie dla relacji między amerykańskim i unijnym rynkiem giełdowym zbóż. Tym razem to perturbacje pogodowe w UE, przekładające się na spadek zbiorów pszenicy i pogarszające się oczekiwania w stosunku do kukurydzy (po fatalnych ubiegłorocznych zbiorach), amortyzują presję spadkową płynącą z giełdy w Chicago.

Sytuacja na rynku zbóż w USA (oraz w skali globalnej) jest diametralnie różna od tej w Unii Europejskiej, a skala przecen unijnych kontraktów jest dużo mniejsza niż w Chicago, w sierpniu i w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejszy eksport ziarna zbóż i przetworów zbożowych
 • Mniejszy eksport ziarna zbóż i przetworów zbożowych

  W czasie siedmiu miesięcy 2017 r. z kraju wyeksportowano 2,8 mln ton ziarna zbóż, czyli o 16% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, uzyskując 492 mln euro, co oznacza spadek o 13%.
 • Postęp w uprawie pszenicy
 • Postęp w uprawie pszenicy

  W naszym regionie pszenica jest gatunkiem o podstawowym znaczeniu w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W Polsce areał jej uprawy stanowi 25% powierzchni przeznaczanej pod zasiewy zbóż i...
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE

  Z analizy danych obejmujących okres od 12 do 18 czerwca 2017 r. wynika, iż ceny polskiej pszenicy, jęczmienia paszowego i kukurydzy były wyższe od przeciętnych cen we Wspólnocie.
 • Zmiany w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin
 • Zmiany w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin

  Ustawa wprowadza nowe rozwiązania w relacjach pomiędzy hodowcami oraz organizacjami hodowców, a posiadaczami gruntów rolnych oraz organizacjami posiadaczy gruntów rolnych, w zakresie pobierania...
 • Eksport zbóż z UE w sezonie 2016/2017
 • Eksport zbóż z UE w sezonie 2016/2017

  Unia Europejska jest jednym z najważniejszych światowych producentów, ale też eksporterów zbóż. Niemniej, w kończącym się właśnie sezonie 2016/17, jej znaczenie na rynku globalnym istotnie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl