| Autor: mikolaj

W ciągu 4 lat notowania zbóż spadły w USA spadły ok. 60%, a w UE o 40%

Światowa produkcja i zapasy zbóż powinny wzrosnąć w tym sezonie czwarty raz z rzędu, stąd też notowania giełdowe kontraktów na zboża systematycznie spadają od września 2012 roku, kiedy to podobnie jak większość surowców (np. ropa) zaliczyły swoje wieloletnie maksima.

W ciągu 4 lat notowania zbóż spadły w USA spadły ok. 60%, a w UE o 40%

Notowania zbóż na giełdach

Od tamtej września 2012 roku kukurydza i pszenica potaniały w Chicago o ponad 60%. Notowania kukurydzy obniżyły się  z 315 do 119 usd/t, a pszenicy z 340 do 133 usd/t. Trend spadkowy w Chicago decydował (decyduje też teraz) o kierunku notowań w Paryżu.

Dlatego też unijne kontrakty na zboża podążają śladem ich amerykańskich odpowiedników z uwzględnieniem jednak zmian w relacji EUR/USD i ewentualnych problemów produkcyjnych na unijnym i w mniejszym stopniu na amerykańskim rynku. W omawianym okresie (4 lata) euro osłabiło się w stosunku do dolara o ok. 15%, amortyzując tym samym skalę przecen unijnych zbóż do tylko, albo (albo AŻ) lekko ponad 40%.

Jak analizuje Andrzej Bąk z e-WGT, w sierpniu, a także w skali ostatnich 12 miesięcy, zmiany notowań EUR/USD miały minimalne znaczenie dla relacji między amerykańskim i unijnym rynkiem giełdowym zbóż. Tym razem to perturbacje pogodowe w UE, przekładające się na spadek zbiorów pszenicy i pogarszające się oczekiwania w stosunku do kukurydzy (po fatalnych ubiegłorocznych zbiorach), amortyzują presję spadkową płynącą z giełdy w Chicago.

Sytuacja na rynku zbóż w USA (oraz w skali globalnej) jest diametralnie różna od tej w Unii Europejskiej, a skala przecen unijnych kontraktów jest dużo mniejsza niż w Chicago, w sierpniu i w ciągu ostatnich 12 miesięcy.Tagi:
źródło: