| Autor: redakcja1

Zboża pod presją negatywnych nastrojów i rekordowo silnego dolara 24-05-2012

Po wczorajszym szczycie państw strefy euro i braku pozytywnych rozstrzygnięć kurs europejskiej waluty spadł względem dolara do poziomu nienotowanego od lipca 2011 roku. Rosnący w siłę dolar wywiera presję spadkową na globalny rynek surowcowy. Dodatkowo niepokojące dane z Chin potwierdzają panujące tam spowolnienie gospodarcze. Kolejne minima osiąga ropa i miedź dyskontując zmniejszający się popyt ze strony przemysłu.

Zboża pod presją negatywnych nastrojów i rekordowo silnego dolara 24-05-2012
Kontrakty futures na towary rolne rządzą się własnymi prawami, a duża zmienność notowań wynikająca z czynników niezależnych od człowieka, czyli pogody zachęca spekulantów do zajmowania pozycji. Jednak ogólne treny panujące na rynku surowcowym, czy też na rynku eur/usd nie pozostają bez znaczenia. Tak więc kryzys strefy euro i rosnący w siłę dolar, recesja lub spowolnienie gospodarcze w większości głównych gospodarek muszą wpływać na ograniczenie popytu także na surowce rolne. Widoczne to jest w zachowaniu się Chin, które anulowały sporą część zamówień na węgiel i stal, pojawiają się pierwsze informacje, że największa gospodarka świata może także zredukować zakupy kukurydzy i soi. Z drugiej strony dobre i bardzo dobre prognozy zbiorów zbóż i soi w USA i globalnie na nadchodzący sezon są i mogą być nadal korygowane w dół pod wpływem czynników pogodowych, zachęcając kapitał spekulacyjny do gry na zwyżkę cen. Także panujące powszechnie wśród polityków przekonanie (wielokrotnie wcielane w życie), że receptą na kryzys jest masowy dodruk pieniądza i dalsze zadłużanie się państw wpływa prowzrostowo na rynki towarowe.
 
Notowania ze środy (23-05-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Po wtorkowej silnej wyprzedaży wczoraj kukurydza zyskiwała na wartości. Kontrakt z dostawą w lipcu podrożał w środę 1,1% (dzień wcześniej stracił blisko 6%) i kosztował 237,6 usd/t.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wtorkową sesję na poziomie o 2% (-4,9 usd/t) niższym od wtorkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za kontrakt ten trzeba było zapłacić ok. 247 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. W środę czerwcowy kontrakt na kukurydzę nie zmienił swojej wartości i kosztował na zamknięciu 208,5 euro.

Pszenica. Pszenica w listopadowym kontrakcie straciła w środę 1,2% (-2,5 euro/t), dochodząc do poziomu 212 euro/t.


 
 
Notowania złotego z godziny 10:00 (czwartek - 24.05.2012):

EUR/PLN = 4,36 wobec 4,35 w środę rano;
USD/PLN = 3,445 wobec 3,44 w środę rano;
CHF/PLN = 3,63 wobec 3,62 w środę rano.

Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!