| Autor: redakcja1

Zboża za oceanem odrabiają straty z ubiegłego tygodnia - 5.06.2012

Po obserwowanych w minionym tygodniu obniżkach cen zbóż za oceanem, wczorajszy dzień przyniósł odwrócenie nastrojów. Zdecydowana większość kontraktów rolnych na giełdzie w Chicago zamknęła poniedziałkową sesję wzrostem notowań, wspieranych wybiciem się w górę kursem głównej pary walutowej (dolar tracił w stosunku do euro już w piątek, a wczoraj kontynuowane były silne ruchy EUR/USD w górę).

Zboża za oceanem odrabiają straty z ubiegłego tygodnia - 5.06.2012
Największe zwyżki dotknęły kukurydzę zza oceanu, która w najbliższym kontrakcie zyskała tego dnia 3%. Niewiele mniejsze wzrosty dotyczyły lipcowej pszenicy, która po bardzo silnych piątkowym przecenach (dochodzących do 5%), zamknęła poniedziałkową sesję na 2,5% plusie.
 
Na wzrosty cen za oceanem oddziałują również w dużym stopniu m.in. obawy przed niskimi i słabej jakości plonami pszenicy dla eksporterów na półkuli północnej oraz niezadowalająca sytuacja pogodowa w pasie zasiewów kukurydzy w USA. Ostatnie opady deszczu wpłynęły jednak na nieznaczną poprawę kondycji zbóż – Amerykański Departament ds. Rolnictwa podał wczoraj wiadomości na temat minimalnej poprawy upraw tamtejszej kukurydzy w stosunku do poprzedniego tygodnia (wzrost o 2% upraw z oceną bardzo dobrą) oraz postępującego szybciej niż zwykle  stanu zbiorów w przypadku pszenicy ozimej.
 
Na rynku europejskim dominowały w poniedziałek tendencje do niewielkich spadków – paryska kukurydza potaniała o 0,4%, a pszenica 1%, zamykając pierwszą w tygodniu sesję na poziomach odpowiednio 208,25 euro/t i 206,75 euro/t.
 
Notowania z poniedziałku (4-06-2012)
 
Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał podczas wczorajszej sesji 3% (6,5 usd/t). Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 223,6 dolarów.

Pszenica. Pszenica z dostawą w lipcu zyskała w poniedziałek ok. 2,5%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 230,7 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył wczorajszą sesję na poziomie nieznacznie niższym od piątkowego zamknięcia (-0,4%), a za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 208,25 euro.
 
Pszenica. Podczas poniedziałkowej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie stracił 1%. Paryska pszenica potaniała o 2 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 206,75 eur/t.
 
 
Notowania złotego z godziny 9:45 (wtorek – 5.06.2012):
 
EUR/PLN = 4,39 w porównaniu do 4,40 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,53 w porównaniu do 3,55 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,65 w porównaniu do 3,67 w poniedziałek rano;
 
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!