Projekt reformy emerytalnej na niekorzyść rolników

Trwają właśnie prace nad prezydenckim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt reformy emerytalnej na niekorzyść rolników
Planowane zmiany w znacznym stopniu będą dotyczyły rolników.
 
Jedna z najważniejszych zamian przyszłej reformy emerytalnej zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, należących do obecnego powszechnego systemu emerytalnego, których to wiek emerytalny po wejściu w życie ustawy z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637) jest w chwili obecnej stopniowo wydłużany, tak aby docelowo wynosił on 67 lat.

W przypadku rolników jednak, po zmianach wiek emerytalny zostałby w praktyce podwyższony.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym rolnicy mogą przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali w tym czasie składki emerytalno-rentowe. To uprawnienie miałyby jednak docelowo przestać obowiązywać.

 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych po debatach z ekspertami, związkowcami oraz pracodawcami ogłosił wstępną rekomendację, która przewiduje szereg bardzo istotnych zmian w kwestii emerytur w stosunku do obecnie funkcjonującego systemu.

Zgodnie z tą rekomendacją wszystkie funkcjonujące w Polsce systemy wypłaty emerytur miałyby być połączone w jeden.

Emerytury rolników, służb mundurowych oraz sędziów i prokuratorów byłyby wówczas administrowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 
Według rekomendacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłata emerytur miałaby się w przyszłości opierać na trzech filarach, podanych poniżej:
  • Filar I – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, gwarantujący wypłatę tzw. emerytury państwowej. Otrzymywaliby ją wszyscy, którzy opłacali składki przez co najmniej pięć lat w wysokości 1000 zł miesięcznie.
  • Filar II – Programy Pracownicze, czyli programy w ramach których pracodawca razem z pracownikiem wpłacaliby środki na tzw. emeryturę zakładową.
  • Filar III – Dobrowolne Programy Emerytalne, prowadzone przez komercyjne instytucje finansowe. Planowane jest zlikwidowanie otwartych funduszy emerytalnych. Środki finansowe, pochodzące z OFE miałyby być gromadzone na Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz Indywidualnych Kontach Emerytalnych. W chwili obecnej oszczędzanie w trzecim filarze, w ramach IKE nie jest zbyt powszechne.
     


Tagi:
źródło: