| Autor: redakcja1

Wielkopolski alert w sprawie ASF

Wielkopolska Izba Rolnicza śledząc z dużym niepokojem doniesienia o kolejnych ogniskach Afrykańskiego Pomoru Świń podjęła szereg działań mających na celu uświadomienie o zagrożeniu chorobą oraz wyposażenie w potrzebną wiedzę rolników o tym jak ustrzec się wirusa w swoim gospodarstwie.

Wielkopolski alert w sprawie ASF
Tematowi zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń dla Wielkopolski, regionu w którym produkuje się ponad 35 % krajowej produkcji trzody chlewnej, poświęcona była pierwsza część VI Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej V kadencji, które miało miejsce w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Poznaniu w dniu 4 października br.
 
Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim oraz Wielkopolskim Związkiem Hodowców Trzody Chlewnej Wielkopolska Izba Rolnicza zaprosiła na spotkanie przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za działania na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu i zwalczaniu wirusa ASF. Spotkanie poprowadził Prezes WIR Piotr Walkowski.
 
Dyskusje rozpoczął Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który podkreślił ważność walki z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF oraz przedstawił stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie w związku z zagrożeniem wirusem. Marszałek przestrzegał także przed kupnem podejrzanych sztuk trzody chlewnej po okazyjnych cenach co może prowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa.
 
Prezes Wielkopolskiego Związku Producentów Trzody Chlewnej Grzegorz Majchrzak wyraził swoje niezadowolenie w związku z sprowadzeniem do Wielkopolski uśpionych sztuk świń z Podlasia, które poddane zostały utylizacji. Z pewnością zastosowano wszelkie środki ostrożności, ale jak podkreślił prezes Majchrzak - wielkopolscy hodowcy i producenci trzody obawiają się przeniesienia wirusa na teren Wielkopolski. Zastanawiający jest fakt, że na Podlasiu w momencie pojawienie się pierwszych ognisk ASF nie podjęto zdecydowanych działań zmierzających do wyeliminowania tego wirusa. Na dzień dzisiejszy są 23 ogniska chorobowe ASF w Polsce, dalsze rozprzestrzenianie wirusa spowoduje zamkniecie rynków zewnętrznych dla naszej wieprzowiny a w konsekwencji upadek wielu gospodarstw, szczególnie tych w których produkcja trzody chlewnej jest jedynym źródłem dochodu. Wielkopolscy hodowcy nie chcą zapewnienia o rekompensatach za likwidacje stad, zależy im na tym żeby wirus się nie rozprzestrzeniał. Grzegorz Majchrzak zaapelował do władz, aby podjęły wszelkie możliwe działania mające na celu całkowite wyeliminowanie wirusa ASF.
 
Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Dariusz Dymek z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który przekazał informacje o spotkaniu sztabu kryzysowego i przygotowanych na tym spotkaniu działaniach, które będą uruchamiane w razie pojawienia się choroby w Wielkopolsce. Niektóre z tych działań już zostały podjęte we współpracy z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Inspekcją Weterynaryjną.
 
W trakcie dyskusji hodowcy obecni na spotkaniu wyrazili swoje niezadowolenie uważając, że nie zostały podjęte radykalne działania w momencie kiedy pojawiły się pierwsze ogniska wirusa ASF. Zdaniem rolników władze działają opieszale ponieważ wirus wyprzedza wszelkie działania służb.
 
Prezes Piotr Walkowski podsumowując spotkanie podziękował wszystkim za udzielone informacje, oraz poinformował o planowanych szkoleniach dla rolników – hodowców i producentów trzody, które będą organizowane w każdym powiecie wielkopolski. Wspólnie z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii organizowany jest również konkurs dla gospodarstw dotyczący bioasekuracji.
 
Na koniec spotkania uczestnicy przyjęli jednomyślnie wniosek.
 
Niezbędna jest ścisła współpraca wszystkich służb i inspekcji. A sukces w obronie kraju przed ASF zależy w istotnym stopniu od poziomu świadomości producentów świń i społeczeństwa.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!