Wielkopolskie rzeki wymagają konserwacji

Realizując wnioski I Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej IV kadencji Zarząd Izby zwrócił się do Marszałka Województwa Wielkopolskiego z prośbą o podjęcie działań zmierzających do odmulenia, oczyszczenia także z roślinności i pogłębienia cieków wodnych takich jak: Moskawa, Kanał Miłosławski, oraz tzw. rowu "B" na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą.

Wielkopolskie rzeki wymagają konserwacji


Podobne problemy dotyczą nie tylko wymienionych wyżej rejonów ale całej Wielkopolski np. rzeki Noteć, szczególnie odcinka tzw. "Noteci Leniwej".

Odpowiadając na wniosek, działając z upoważnienia Marszałka, Krzysztof Grabowski - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego - wystosował pismo, którego treść przytaczamy poniżej.


Odpowiadając na pismo znak: WIR.BW.MC.1090/.2011, z 23 maja 2011 r. uprzejmie informuję, że zakres realizacji robót konserwacyjnych na każdy rok, wykonywanych na śródlądowych wodach powierzchniowych, w stosunku do których zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, póz. 2019 ze zm.) prawa właścicielskie wykonuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego, uzależniony jest od dotacji otrzymywanych z budżetu Państwa, na utrzymanie rzek i kanałów oraz urządzeń melioracji podstawowych.


Nakłady finansowe na realizację powyższych celów pokrywają w ostatnich latach zaledwie 6-10 % potrzeb, ustalanych w wyniku przeprowadzanych corocznie przeglądów technicznych, wykonywanych przez pracowników Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Otrzymywane środki pozwalają na wykonanie jedynie doraźnej konserwacji niektórych cieków, na najbardziej newralgicznych odcinkach. Pomimo tak niskich nakładów finansowych, mając na uwadze trudną sytuację w dolinach cieków wodnych, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu stara się ujmować potrzeby rolników posiadających grunty w sąsiedztwie rzek i kanałów, w corocznych planach robót konserwacyjnych.


Uruchomiona w maju 2011 r. rezerwa celowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia środki finansowe na objęcie konserwacją 22,6% stanu ewidencyjnego urządzeń melioracyjnych na terenie województwa wielkopolskiego, co uniemożliwia wykonanie prac na wszystkich wnioskowanych ciekach. W tej sytuacji otrzymane środki skierowane zostały w pierwszej kolejności na zabezpieczenie przeciwpowodziowe (wały, zbiorniki wodne, pompownie) oraz prace związane z usuwaniem szkód powodziowych na odcinkach cieków, stanowiących głównie odbiorniki wód.


Informuję, że w planie robót konserwacyjnych na rok 2011 dla województwa wielkopolskiego zostały ujęte następujące działania:

  • rzeka Moskawa:
    • odmulenie warstwą 20 cm oraz wykoszenie skarp cieku na odcinku dł. 8 km (koszt planowanych robót: 138245,51 zł);
    • naprawa szkód powodziowych na odcinku 0,600 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Moskawy (koszt planowanych robót: 103490,92 zł) oraz konserwacja wałów przeciwpowodziowych rzeki Moskawy na odcinku 13,150 km (koszt planowanych robót: 49266,22 zł);
  • Kanał Miłosławski odmulenie warstwą 30 cm oraz wykoszenie skarp cieku na odcinku dł. 9 km (koszt planowanych robót: 144700,93 zł);
  • Rów "B": odmulenie warstwą 40 cm na odcinku dł. 2,770 km oraz wykoszenie skarp cieku na odcinku dł. 2,800 km (koszt planowanych robót: 42072,77 zł).


Odnosząc się do tematu dotyczącego rzeki Noteć, w tym odcinka tzw. "Noteci Leniwej" informuję uprzejmie, że ciek ten stanowi własność Skarbu Państwa, dla którego zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo wodne prawa właścicielskie wykonuje Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, poprzez Regionalny Zarząd Gospodarki wodnej w Poznaniu - Zarząd Zlewni Noteci w Bydgoszczy. Od roku 2004 nasila się zjawisko zarastania i zamulania rzeki Noteć, a utrzymujące się w ostatnich latach wysokie stany wód ograniczają możliwości prowadzenia prac konserwacyjnych zarówno w obrębie koryta cieku, jak i na odcinkach ujściowych dopływów. Wpływ na zwiększone zarastanie koryta ma również zaprzestanie uprawiania regularnej żeglugi komercyjnej.


Nadmieniam, że rzeka Noteć stanowi element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70, która stanowi połączenie relacji Odra - Wisła i biegnie począwszy od Antwerpii przez Holandię, Niemcy, Polskę, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej, aż do Kłajpedy na Litwie. Dostrzegając rosnącą świadomość korzyści wynikających z wykorzystania i rozwoju śródlądowych dróg wodnych obejmujących rozwój zarówno gospodarki jak i turystyki kraju, marszałkowie województw przez które przebiega szlak MDW E-70 (tj. Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie oraz Zachodniopomorskie), podjęli wspólną inicjatywę zmierzającą do jego rewitalizacji oraz aktywizacji zarówno gospodarczej jak i turystycznej. Podejmowane działania mają na celu dostosowanie parametrów rzek i infrastruktury do warunków umożliwiających żeglugę. W przypadku polskiego odcinka omawianej drogi, zgodnie z podjętym projektem, oznacza to przywrócenie mu II klasy technicznej, gwarantującej przez minimum 240 dni w roku bezpieczną, całodobową żeglugę, nadającej jej statut drogi wodnej o znaczeniu regionalnym. Powyższe działania obejmujące poprawę drożności przyczynią się z pewnością do poprawy warunków wodnych w dolinie Noteci.


Informuję również, że w wyniku uruchomienia w maju rezerwy celowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do planu konserwacji na 2011 rok wprowadzone zostały prace na następujących ciekach: rzeka Łobzonka, Kanał Rzadkowski, Kanał Byszewicki, Kanał Białośliwka, Kanał Prawomyśl, Kanał Graniczny, Kanał Żuławka, Kanał Bąkowski, rzeka Bolemka, rzeka Margoninka, Kanał Szkolny, Kanał Strzelecki, Młynówka Borowska oraz Wał Antoniny.




Tagi:
źródło: