| Autor: mikolaj

Wystąpienie WIR ws. wsparcia na rynku trzody chlewnej

Dnia 18 marca 2014 r. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Walkowski wystąpił do Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska w sprawie wsparcia na rynku trzody chlewnej. Na łamach Portalu Gospodarz.pl prezentujemy treść pisma WIR.

Wystąpienie WIR ws. wsparcia na rynku trzody chlewnej
Szanowny Panie Premierze!

W obliczu bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znajdują się hodowcy trzody chlewnej, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie dotychczasowym brakiem działań ze strony Rządu RP zmierzających do złagodzenia powstałej sytuacji.

Po wykryciu wirusa ASF u dwóch dzików, ewidentne straty finansowe ponieśli producenci trzody chlewnej w całym kraju, szczególnie zaś w rejonach o intensywnej produkcji, jak Wielkopolska i Kujawy oraz w wyznaczonej strefie buforowej. Ceny trzody spadły nawet o kilkadziesiąt procent (180 zł na 1 sztuce), mimo, iż w Polsce na ASF nie zachorowała żadna świnia. Ceny mięsa i wędlin w sklepach nie drgnęły, a zatem bezsprzeczne jest to, że koszty obecnego kryzysu ponieśli producenci trzody chlewnej i to bez udziału własnej winy.

Mimo przesłania naszych dwukrotnych stanowisk z 10 i 20 lutego br. oraz pisma do Pana Premiera z 27. lutego br. (kopie w załączeniu), jako samorząd rolniczy do tej pory nie zostaliśmy nawet poinformowani, kiedy i jakie konkretne działania pomocowe zostaną podjęte w stosunku do hodowców trzody chlewnej funkcjonujących poza strefą buforową. Uzasadniony niepokój rolników budzą bowiem informacje, że planowana pomoc ma objąć jedynie gospodarstwa z tej strefy.

Wypełniając swój ustawowy obowiązek reprezentowania interesów wielkopolskich rolników, żądamy niezwłocznego podjęcia konkretnych działań, które ochronią przed bankructwem polskich producentów wieprzowiny.

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!