Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wystąpienie WIR ws. wsparcia na rynku trzody chlewnej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dnia 18 marca 2014 r. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Walkowski wystąpił do Prezesa...

Dnia 18 marca 2014 r. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Walkowski wystąpił do Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska w sprawie wsparcia na rynku trzody chlewnej. Na łamach Portalu Gospodarz.pl prezentujemy treść pisma WIR.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Szanowny Panie Premierze!

W obliczu bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znajdują się hodowcy trzody chlewnej, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie dotychczasowym brakiem działań ze strony Rządu RP zmierzających do złagodzenia powstałej sytuacji.

Po wykryciu wirusa ASF u dwóch dzików, ewidentne straty finansowe ponieśli producenci trzody chlewnej w całym kraju, szczególnie zaś w rejonach o intensywnej produkcji, jak Wielkopolska i Kujawy oraz w wyznaczonej strefie buforowej. Ceny trzody spadły nawet o kilkadziesiąt procent (180 zł na 1 sztuce), mimo, iż w Polsce na ASF nie zachorowała żadna świnia. Ceny mięsa i wędlin w sklepach nie drgnęły, a zatem bezsprzeczne jest to, że koszty obecnego kryzysu ponieśli producenci trzody chlewnej i to bez udziału własnej winy.

Mimo przesłania naszych dwukrotnych stanowisk z 10 i 20 lutego br. oraz pisma do Pana Premiera z 27. lutego br. (kopie w załączeniu), jako samorząd rolniczy do tej pory nie zostaliśmy nawet poinformowani, kiedy i jakie konkretne działania pomocowe zostaną podjęte w stosunku do hodowców trzody chlewnej funkcjonujących poza strefą buforową. Uzasadniony niepokój rolników budzą bowiem informacje, że planowana pomoc ma objąć jedynie gospodarstwa z tej strefy.

Wypełniając swój ustawowy obowiązek reprezentowania interesów wielkopolskich rolników, żądamy niezwłocznego podjęcia konkretnych działań, które ochronią przed bankructwem polskich producentów wieprzowiny.

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-03-18 14:53:28, napisał: minister_kopek

O to mamy wybrancow i oni dostaną pomoc,a my gdy mam 150zł starty na każdej sztuce w sprzedaży to już nikt sie nie zajmie, bo moge sprzedać tak? a kto pokryje straty? No cholera no nie mam 50 sztuk, aby nie odczuć tylko tego.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl