| Autor: redakcja6

Afrykański pomór świń znów w Polsce?

Po trzech miesiącach hibernacji, na granicy z Białorusią potwierdzono wystąpienie kolejnego przypadku afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń znów w Polsce?

Padły dzik z podejrzeniem wirusa ASF został wyłowiony z rzeki na granicy z Białorusią. Badania na obecność choroby u zwierzęcia, które przeprowadzono w laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, potwierdziły następny przypadek afrykańskiego pomoru świń.

To już trzeci od początku roku i pierwszy od 18-go lutego przypadek zachorowań wśród dzików w Polsce.

Jak poinformował Marek Sawicki, próbka padłego zwierzęcia została przesłana także do laboratorium w Hiszpanii. Niemniej do tej pory hiszpańskie władze sanitarne nie ujawniły wyników badań.

Czytaj także: Główny Lekarz Weterynarii ws. informacji o wystąpieniu trzeciego przypadku ASF w Polsce

Zdaniem ministra rolnictwa, polska inspekcja weterynaryjna czuwa nad dobrostanem trzody chlewnej w Polsce i bardzo dokładnie przygląda się dzikim zwierzętom. A ten przypadek jest graniczny i nie ma niebezpieczeństwa, że wirus przedostał się do stad żywych dzików w Polsce.


Sawicki jest spokojny także o zniesienie embarga na polską wieprzowinę planowane na 4 czerwca tego roku. Podczas konferencji prasowej minister stwierdził, że nie ma obaw, iż kolejny wirus afrykańskiego pomoru świń wpłynie negatywnie na decyzję władz ukraińskich.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!