| Autor: redakcja1

Ceny bezpośrednich nośników energii i materiałów budowlanych

Od czerwca minionego roku ceny bezpośrednich nośniki energii na krajowym rynku regularnie spadają, co ma związek m.in. ze stopniową obniżką cen surowców energetycznych w handlu globalnym.

Ceny bezpośrednich nośników energii i materiałów budowlanych
W październiku i wrześniu 2019 roku tempo spadku cen na krajowym rynku było jednak niższe niż we wcześniejszych trzech miesiącach. Ceny bezpośrednich nośników energii zmalały w październiku o 0,2%, przy czym potaniała głównie benzyna 95-oktanowa, olej napędowy oraz gaz ziemny propan-butan LPG. Ceny bezpośrednich nośników energii były w październiku ubiegłego roku o 4,6% niższe niż rok wcześniej. Zniżki cen w tym okresie odnosiły się przede wszystkim gazu ziemnego LPG i energii elektrycznej, ale też w niższym stopniu do paliw ropopochodnych. W związku z tym, olej napędowy był o 3,5% tańszy w odniesieniu do października 2018 r.
 
Od początku br. stopniowo zmniejsza się tempo zwyżki cen na rynku materiałów budowlanych. W październiku br. ceny, w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły o 0,2%. W obrębie ostatnich 12 miesięcy materiały budowlane podrożały o 4,5%, a najbardziej w tym okresie zwiększyły się ceny cementu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!