| Autor: redakcja1

IERiGŻ: Spadły ceny środków produkcji dla rolnictwa (sierpień 2015)

W sierpniu 2015 r. na krajowym rynku bezpośrednich nośników energii odnotowano spadki cen, na co wpłynęły przede wszystkim mniejsze ceny ropy naftowej na globalnych rynkach - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

IERiGŻ: Spadły ceny środków produkcji dla rolnictwa (sierpień 2015)

Ceny środków produkcji dla rolnictwa

Ceny bezpośrednich nośników energii na krajowym rynku zmniejszono w obrębie miesiąca przeciętnie o 0,9%, w tym najbardziej zmalały ceny paliw ropopochodnych, np. oleju opałowego o 6,1% i oleju napędowego o 3,6%.
 
W czasie 12 miesięcy ceny bezpośrednich nośników energii skorygowano  w dół średnio o 6,9%, co wynikało w dużym stopniu z uwarunkowań na światowym rynku surowców energetycznych. Najbardziej w tym czasie potaniał gaz propan-butan LPG o 26,9%, olej opałowy o 21,8% oraz olej napędowy o 14,3%.
 
Jak podali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski, w najbliższych miesiącach ceny paliw ropopochodnych prawdopodobnie zmaleją, czemu będą sprzyjać stosunkowo niskie ceny ropy naftowej. Surowce energetyczne na globalnych rynkach po raz kolejny wyraźnie potaniały w sierpniu 2015 r. Przeciętny spadek ich cen wyniósł 13,6% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego, w tym ropa Brent potaniała o 15,9%, a gaz ziemny o 1,0%.
 
Obserwowany w ostatnich miesiącach spadek cen ropy naftowej wynika przede wszystkim z nadpodaży surowca na światowych rynkach. Podaż ropy naftowej jest zbyt duża, ponieważ utrzymujące się przez wiele lat wysokie ceny surowca zachęciły producentów do kosztownych inwestycji w poszukiwanie nowych złóż. Ceny bezpośrednich nośników energii były średnio o 51% niższe niż w sierpniu 2014 r., w tym ropa Brent o 53,9%, a gaz ziemny o 28,4%.
 
Średnie ceny pestycydów oraz materiałów budowlanych pozostały na poziomie lipca br. W trakcie 12 miesięcy ceny środków ochrony roślin zwiększyły się przeciętnie o 1,7%, a materiałów budowlanych obniżyły się o 2,1%.
 
Maszyny rolnicze podrożały w sierpniu 2015 r. średnio o 0,2%. Najsilniej w tym okresie wzrosły ceny zestawów uprawowo-siewnych o 2%. W ciągu 12 ostatnich miesięcy ceny maszyn rolniczych zwiększyły się o 4,2%, w tym najbardziej podrożały kultywatory o 13,2%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!