| Autor: mikolaj

Co dalej z doradztwem rolniczym?

W środę, 3 lutego 2016 r. odbyła się konferencja pt. „Co dalej z doradztwem rolniczym?”. Spotkanie zorganizowała senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, prywatnych podmiotów doradczych, sfery nauki, zarządów województw, izb rolniczych oraz administracji rządowej. Resort rolnictwa reprezentował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Co dalej z doradztwem rolniczym?

Co dalej z doradztwem rolniczym?

Wiceminister Zarudzki przedstawił aktualną sytuację w doradztwie rolniczym ze szczególnym uwzględnieniem publicznego doradztwa oraz nakreślił plany zmian. Poinformował o podjęciu przez resort rolnictwa prac nad nowelizacją ustawy z 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego oraz ustawy z 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich (…) w celu zapewnienia efektywnego doradztwa rolniczego, odpowiadającego na stojące przed nim wyzwania.

Pozostali prelegenci, reprezentujący sferę nauki, izby rolnicze oraz doradztwo prywatne, mieli okazję zaprezentować swój punkt widzenia i wynikającą stąd ocenę  oraz potrzebę zmian. Wystąpienia zaproszonych gości otworzyły dyskusję, w trakcie której zaprezentowano różnorodne poglądy na dalszy rozwój doradztwa rolniczego Polsce. Uczestnicy konferencji, odnosząc się do trudnej sytuacji w doradztwie rolniczym, podkreślali przede wszystkim konieczność  zwiększenia finansowania ośrodków doradztwa rolniczego, ale także potrzebę odbudowy wysokiego statusu zawodu: doradca rolniczy oraz konieczność dostosowania zadań do potrzeb rolników mieszkańców obszarów wiejskich.


Potwierdzono, że Ośrodki Doradztwa Rolniczego nadal posiadają  wysoką, rozpoznawalną markę wśród rolników i mieszkańców wsi. Natomiast w kontekście zadań doradczych podkreślono, że rynek usług doradczych potrzebuje zarówno publicznych jak i prywatnych jednostek. Postulowali ponadto o powrót do akredytacji tych ostatnich. 

Podsumowując konferencję, Wiceminister Zarudzki stwierdził, że ostateczny kształt zmian w doradztwie rolniczym będzie efektem szerokich konsultacji. Zaprosił do aktywnego udziału i wspólnej pracy przedstawicieli  publicznego i prywatnego doradztwa, naukowców i członków izb rolniczych oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem doradztwa rolniczego w Polsce.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!