| Autor: redakcja1

Emerytura bez podatku coraz bliżej

W piątek Sejm odrzucił propozycje senatorów odnośnie opóźnienia o rok wprowadzenia reformy podatkowej, która jest głównym elementem Polskiego Ładu. Tym samym posłowie opowiedzieli się za rządową propozycją, w świetle której nowe przepisy podatkowe zaczną obowiązywać już od stycznia 2022 roku. To dobra wiadomość dla ponad ośmiu milionów emerytów i rencistów seniorów, którzy skorzystają na zmianach – większość z nich w ogóle nie zapłaci po-datku, a pozostali – zapłacą mniej.

Emerytura bez podatku coraz bliżej
Reforma podatkowa, która jest głównym elementem Polskiego Ładu m.in. podnosi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Dzięki zmianom emeryci i renciści otrzymujący świadczenia do 2500 zł brutto od przyszłego roku w ogóle nie zapłacą podatku. Ci, którzy otrzymują świadczenia wyższe, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł. Na reformie podatkowej zyska ok. 8 mln emerytów i rencistów. Dla przykładu, przy emeryturze w wysokości 2500 zł brutto w portfelu emeryta lub rencisty zostanie rocznie o 2250 zł więcej.
Przyjęcie przez Parlament pakietu rozwiązań podatkowych, to doskonała wiadomość, zwłaszcza dla osób o najniższych dochodach. Ujęte w Polskim Ładzie rozwiązania wspierają tych, którym należy się największa troska. W tym seniorów – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Emerytura bez podatku oznacza, że w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów zostanie więcej pieniędzy. Pamiętajmy, że w dobie starzejących się społeczeństw, a z tym problemem boryka się większość państw Europy, kompleksowa polityka senioralna i zwyczajna troska o osoby starsze, to nasz obowiązek - dodaje minister Maląg.
Zerowy PIT dla seniorów
Przyjęta ustawa zakłada też wprowadzenie PIT-0 dla seniorów. To zachęta do pozostania na rynku pracy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.
PIT-0 dla seniora będzie działał tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód do kwoty 85 528 zł. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi) Dzisiaj takich osób jest ok. 142 tys. W przyszłym roku zaoszczędzą one na podatku ok. 500 mln zł.
Od 1 stycznia 2022 roku
Ustawa trafi do podpisu Prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.


Tagi:
źródło: