| Autor: mikolaj

Gospodarze z Warmii i Mazur otrzymają 3,2 mln zł za szkody wyrządzone przez bobry i wilki

Na Warmii i Mazurach oszacowano wysokość rekompensat za szkody wyrządzone przez bobry i wilki. W najbliższym czasie odszkodowania mają zostać wypłacone ponad 583 rolnikom a ich łączna suma przekracza 3,2 mln zł. Tegoroczne odszkodowania są więc o ponad 700 zł wyższe od sumy przyznanej gospodarzom w 2011 roku.

Gospodarze z Warmii i Mazur otrzymają 3,2 mln zł za szkody wyrządzone przez bobry i wilki
W bieżącym roku do olsztyńskiego RDOŚ złożono ponad 1000 wniosków o odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry i wilki.

Dyrekcja pomimo chwilowych braków w budżecie na wypłatę rekompensat spowodowanych okresowym przekazywaniem środków z Ministerstwa Finansów, już wypłaciła prawie 2,5 mln zł. Kolejne środki zostaną przelane na konta gospodarzy w najbliższym czasie zaraz po przyznaniu przez ministra finansów dodatkowych środków w wysokości ponad 700 tys. zł.

Jak przyznają eksperci szkody spowodowane przez bobry na Warmii i Mazurach stanowią duży problem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest populacja bobrów, która w ostatnim czasie przekroczyła 7 tysięcy sztuk. Będące pod ochroną zwierzęta blokując naturalny przepływ wód, przyczyniają się do zalewania łąk i pól niszczą uprawy jednocześnie doprowadzając do uszkodzenia infrastruktury drogowej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!