| Autor: redakcja6

Gospodarze z warmińsko-mazurskiego mogą otrzymać nawet 2,1 mln zł z Unii Europejskiej

Łącznie 2,1 mln zł otrzymają rolnicy z południowego regiony województwa warmińsko-mzaurskiego na poprawę jakości życia na wsi.

Gospodarze z warmińsko-mazurskiego mogą otrzymać nawet 2,1 mln zł z Unii Europejskiej

Każdy ubiegający się o dofinansowanie powinien złożyć stosowny wniosek za pośrednictwem związku stowarzyszeń „Brama Mazurskiej Krainy” w Nidzicy. Będą one przyjmowane od 14 stycznia do 8 lutego 2013 roku.

W bieżącym roku to pierwszy taki konkurs realizowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w tym regionie. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski w Olsztynie, na odnowę obszarów wiejskich przeznaczone zostanie ponad 946 tys. zł, natomiast na utworzenie działalności pozarolniczej – 395 tys. zł, a na wsparcie tzw. małych projektów, służących poprawie jakości życia na wsi – 788 tys. zł.

Największym zainteresowaniem cieszą się małe projekty z racji umożliwienia szerszej społeczności ubiegania się o przyznanie funduszy. Wnioski mogą bowiem składać nie tylko osoby fizyczne, ale również gminy i stowarzyszenia. Uzyskanie środków unijnych na utworzenie działalności rolniczej wiąże się jednak z zapewnieniem aktywności i rozwoju społeczności wiejskich.

Z kolei pieniądze na odnowę obszarów wiejskich będą przeznaczone m.in. remonty świetlic, rozbudowę wiejskiej infrastruktury, odnowienie zabytkowych obiektów, rozwijanie turystyki i wspieranie lokalnych tradycji.

Istnieje również szansa dla rolników opłacających KRUS na uzyskanie dotacji na tzw. różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Związana jest ona z zapewnieniem dodatkowego źródła zarobkowania. Uzyskana kwota może stanowić w tym przypadku 50% inwestycji i nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Stowarzyszenie „Brama Mazurskiej Krainy” obejmuje swoim działaniem następujące gminy: Działdowo, Dźwierzuty, Iłowo-Osada, Janowo, Janowiec Kościelny, Jedwabno, Kozłowo, Nidzica, Pasym, Płośnica, Rozogi, Szczytno, Świętajno i Wielbark.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!