| Autor: kkj6

Hektary ziem Agencji Nieruchomości Rolnych są bezprawnie uprawiane

Na Śląsku mnóstwo państwowej ziemi uprawiane jest wbrew prawu. Rolnicy tłumaczą się tym, że nie mogą pozwolić na takie marnotrawstwo jak nieużytkowana ziemia.

Hektary ziem Agencji Nieruchomości Rolnych są bezprawnie uprawiane
 

Obwiniają Agencję Restrukturyzacji, że zamiast sprzedać ziemie dopuszczają do takich niekorzystnych sytuacji.

 

 

Z kolei Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, organizuje miesięcznie wiele przetargów na ziemie rolne. Oferuje grunty na zwiększenie terenu gospodarstwa, ale również ziemie przeznaczone pod budowę np. przedsiębiorstw.

 

 

W czasie gdy grunty czekają na przetarg, są ostatnimi czasy nielegalnie uprawiane. Bez żadnych umów, wcześniejszych ustaleń, a tym bardziej bez wiedzy Agencji.

 

 

Mieszkańcy poszczególnych wsi najczęściej wiedzą, kto bezprawnie przywłaszcza sobie pole i na dziko uprawia na nim plony. No cóż, jak to w małych miasteczkach bywa, istnieje zmowa milczenia. Dodatkowo środowisko rolnicze jest wyjątkowo czułe na marnotrawienie ziemi. Gospodarze twierdzą, że ziemia musi być uprawiana i dają na to ciche przyzwolenie.

 

 

Zgodnie uważają, że grunty zaniedbane przyczyniają się chociażby do rozsiewu chwastów. Nie popierają jawnie nielegalnego przywłaszczenia ziem, ale bardziej za taki stan rzeczy obwiniają Agencję niż innych rolników.

 

 

Wiadomym jest, że ziemia należąca do Agencji nie może być bez żadnej umowy zasiewana i uprawiana przez rolników, którzy chcą w ten sposób wzbogacić się na dopłatach bezpośrednich.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!