| Autor: redakcja

Jednorazowe sztućce z kukurydzy

Rolnicy i naukowcy w jednej drużynie. Dzięki wynalazkowi plastikowe sztućce i naczynia mogą być zastąpione przez jednorazówki ulegające biodegradacji.

Jednorazowe sztućce z kukurydzy
Uprawy ziemniaka, kukurydzy dzięki naukowcom z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej zyskały dodatkowe przeznaczenie. Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Heleny Janik do wytworzenia sztućców użył skrobi termoplastycznej oraz kompozycji z PLA. Taki układ elementów zapewnia podatność na kompostowanie.
 
– Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną  przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego.

Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA).
 
Odpowiedni dobór rodzaju i ilości modyfikatora skrobi termoplastycznej oraz jej kompozycji z PLA zapewnia materiał o pożądanej przetwarzalności oraz podatności na kompostowanie, a także  o odpowiednich właściwościach fizyko-mechanicznych produktów gotowych – dodaje prof. Helena Janik.Otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne dla środowiska naturalnego. Mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji.
 
Wynalazek ma szanse zastąpić, np. jednorazowe sztućce z plastiku. Jest to o tyle istotne, że Parlament Europejski uchwalił zakaz sprzedaży sztućców, naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów od 2021 roku.
 
Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty wyjaśnia dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu i jego wytłaczania.
 
Kompozycja jest objęta ochroną patentową.


Tagi:
źródło: