| Autor: redakcja1

Jesteśmy europejskim liderem pod względem niskiego bezrobocia

– Działania rządu kierowanego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego przynoszą efekty – mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny Marlena Maląg. – W styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu jego sezonowości, wyniosła zaledwie 3,1 proc., co stanowi najniższy wynik w całej Unii Europejskiej.

Jesteśmy europejskim liderem pod względem niskiego bezrobocia
- Od początku trwania pandemii priorytetem rządu pod kierownictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego jest dbanie o zdrowie i życie obywateli oraz rozwijanie narzędzi wpływających na zabezpieczenie sytuacji ekonomicznej kraju, tak aby zapewnić nam płynność w powrocie na drogę wzrostu gospodarczego. Podejmowane działania przynoszą efekty – mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny Marlena Maląg.
Przypomniała, że w styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu jego sezonowości, wyniosła zaledwie 3,1 proc., co stanowi najniższy wynik w całej Unii Europejskiej.
Mimo pandemii mamy dobre wyniki ekonomiczne
Podobnie dobre są wskaźniki spadku PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
– Jesteśmy dziś w bardzo elitarnej grupie krajów, które w porównaniu do roku 2019 zanotowały najniższy – nie przekraczający 2 proc. To ogromny, wymierny sukces wdrożonej polityki osłonowej – podkreśliła minister.

Dodała, że średni spadek PKB w państwach UE wyniósł 7,4 proc. Dowodem pozytywnego kierunku jest dynamika wzrostu PKB na mieszkańca wyniosła 37,7 proc., plasując Polskę na 6 pozycji wśród 29 krajów europejskich.
Zostało to zauważone przez instytucje międzynarodowe, przedstawiające dobre prognozy dla Polski.

– Nasze podejście i realizowane konsekwentnie działania antykryzysowe zostały pozytywnie ocenione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – wyjaśniała minister Maląg.

Według MFW to dzięki działaniom rządu, Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia. Zdaniem ekspertów realizacja wdrażanych programów wsparcia przebiegała szybko i skutecznie, co ma pomóc w ograniczeniu długoterminowych skutków pandemii dla naszej gospodarki.
 
Programy społeczne stymulatorem konsumpcji
 
Minister Marlena Maląg podkreśliła, że istotną rolę ogrywają tu konsekwentnie i planowo realizowane wszystkie programy społeczne, na które przeznaczamy w tym roku 80 mld złotych. Zapewniła, że będą one nadal kontynuowane. 

–  Nie tylko poprawiają one sytuację rodzin z dziećmi czy seniorów, ale co bardzo istotne, stymulują konsumpcję. Inwestycje te będą kontynuowane, między innymi także dzięki 770 mld złotych, które Pan Premier Mateusz Morawiecki wywalczył podczas lipcowego szczytu Rady Europejskiej – przypomniała i  dodała - Teraz wykonujemy kolejny krok, rozpoczęliśmy konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Jego założenia to przedsionek do Polskiego Nowego Ładu, który zostanie wkrótce zaprezentowany przez Premiera. Zrównoważony rozwój to znak firmowy rządów Zjednoczonej Prawicy.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: