| Autor: redakcja1

Już jutro Europejskie Forum Rolnicze! Minister Rolnictwa na spotkaniu z rolnikami

Już jutro szósta edycja Europejskiego Forum Rolniczego. Podczas Forum zaplanowano debatę z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych, które brały udział w protestach oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydarzenie odbędzie się w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa i potrwa dwa dni.

Już jutro Europejskie Forum Rolnicze! Minister Rolnictwa na spotkaniu z rolnikami
Polskie i europejskie rolnictwo staje obecnie przed nowymi, trudnymi wyzwaniami, które stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tej branży w Unii Europejskiej. Forum stanowić będzie platformę do ważnych dyskusji, gdzie wysłuchany zostanie każdy głos i opinia – zachęca do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu, Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W pierwszym dniu Forum spotkają się przy jednym stole przedstawiciele organizacji rolniczych, uczestniczących w protestach, i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie będzie okazją do konstruktywnej dyskusji i poszukiwania kompromisowych rozwiązań dotyczących importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Debata, w której udział wezmą zaproszeni goście, jest istotnym krokiem w kierunku opracowania propozycji rozwiązania tych kwestii na poziomie krajowym i unijnym.

Uczestnikami rozmów będą: Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz liderzy organizacji i związków rolniczych, biorących udział w protestach. Dyskusja odbędzie się 19 marca o godzinie 15:00 w Sali Kongresowej G2A Areny.
Zdajemy sobie sprawę, że kompromis musi polegać na precyzyjnym określeniu przez obie strony warunków udostępnienia rynku wspólnotowego dla produktów rolno-spożywczych pochodzących z Ukrainy. Dotyczyć to powinno zarówno importu towarów, jak i ich tranzytu. Bez wątpienia Polska sama nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. Uważamy jednak, że debata z udziałem zaproszonych do niej gości będzie krokiem w kierunku wypracowania propozycji rozwiązania tych kwestii zarówno w wymiarze krajowym jak i unijnym – dodaje Artur Balazs, przewodniczący Kapituły Fundacji EFRW i moderator debaty.

Druga z debat poświęcona będzie członkostwu Polski i krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej, co nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ w tym roku mija 20 lat od momentu, kiedy staliśmy się pełnoprawnym członkiem wspólnoty. W programie tegorocznej edycji przewidziane są także sesje panelowe, które skoncentrują się na innowacjach w rolnictwie oraz wpływie sztucznej inteligencji na rozwój branży. Eksperckie rozmowy obejmą również tematy związane z rolnictwem węglowym i regeneratywnym, a także dwie konkurencyjne koncepcje rozwoju obszarów wiejskich. Nie zabraknie także analizy kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii. W agendzie znalazł się specjalny blok poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy.

Nowością jest oferta dla uczniów i nauczycieli ze szkół rolniczych obejmująca również I Turniej Rolnictwa Cyfrowego.
 
Turniej Rolnictwa Cyfrowego to sposób na wciągnięcie w ważne dyskusje o rolnictwie tych, którzy dopiero wchodzą na ten rynek. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stale się rozwija, rolnictwo odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju. Dlatego warto wspierać szkoły rolnicze, gdzie przyszli rolnicy zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności potrzebne do osiągniecia sukcesu w przyszłości. – tłumaczy organizator wydarzenia.

Z myślą o uczniach szkół rolniczych, Organizatorzy przygotowali także specjalne panele eksperckie. Dodatkowo atrakcją Europejskiego Forum Rolniczego będzie wystawa „Krąg Kobiet”.

Rejestracja na wydarzenie jest otwarta do dzisiaj, 18 marca do godz. 15:00 i dostępna pod adresem: https://forum-jasionka.pl/rejestracja/. Co istotne, udział w wydarzeniu, zarówno w formule stacjonarnej jak i online, jest bezpłatny!

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Partnerem Strategicznym VI edycji Europejskiego Forum Rolniczego 2024 jest spółka biotechnologiczna Bio-Gen.

Partnerami Głównymi wydarzenia są: Grupa Polmlek, Krajowa Grupa Spożywcza S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerami wydarzenia są także firmy: Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy, AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., oraz fundusz inwestycyjny Montis Capital.

Partnerem regionalnym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.


Tagi:
źródło: