| Autor: redakcja6

Kary za przekroczenie limitów połowowych

Wprowadzone przez ministerstwo rolnictwa kary za przekroczenie limitów połowowych przyczyniają się do upadku działalności polskich rybaków.

Kary za przekroczenie limitów połowowych
Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości doszło do starcia między rybakami a urzędnikami. Przyczyną zaistniałej sytuacji były nałożone przez rząd kary za przekroczenie przez rybaków kwot połowowych w 2007 roku. Części pokrzywdzonym narzucono kary przekraczające 30 tysięcy złotych. Natomiast trzem z nich – najwyższy wymiar – po 100 tys. zł.
 
Wszelkie próby odwołania przyczyniają się do wymierzania kolejnych kar. W tym przypadku nawet sądy są bezradne, z Naczelnym Sądem Administracyjnym na czele. Sprawdza on bowiem legalność działań administracji, nie ma natomiast wpływu na obniżanie wymiarów grzywny. NSA nie ma również prawa kontrolować legalności i zasadności rozporządzeń unijnych.
 
Z kolei trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustalenie przez szefa resortu rolnictwa minimalnej stawki za grzywnę jest niezgodne z Konstytucją.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!