| Autor: redakcja1

Kiełbasa z mielonych kości, tłuszczu i skóry

Jakość tanich wędlin jest kiepska, ale to właśnie one cieszą się popularnością. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z ich składu? Raczej nie...

Kiełbasa z mielonych kości, tłuszczu i skóry
Blisko 6 lat temu Główna Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych miała spore wątpliwości co do jakości 10 procent partii produktów mięsnych ze względu na ich skład. Z kolei w roku poprzednim było to już 16 procent uchybień.
 
Kilogram półtuszy wieprzowej kosztuje około 5 złotych. Jaki więc jest skład kiełbasy w promocyjnej cenie poniżej 5 złotych? Produkuje się ją z masy kostno-tłuszczowej (MOM), którą pozyskuje się po mechanicznym oddzieleniu mięsa, a w jej skład wchodzą również kości, tłuszcz oraz skóra. Po dodaniu przypraw, aromatów i innych chemicznych substancji można otrzymać tanie parówki lub pasztet.
 
Niestety podstawowych norm dotyczących jakości produktów mięsnych brakuje, ale GIJHARS chce wprowadzić je w odniesieniu do 8-10 gatunków najpopularniejszych wędlin, które konsumenci utożsamiają z dobrą jakością.
 
Przed tym jednak ostrzegają eksperci, gdyż owe wędliny mogą podrożeć nawet o 30 procent, co skutecznie odstraszy klientów. Zamiast tego proponują by wprowadzić zakaz stosowania MOM-u do produkcji wędlin.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!