| Autor: redakcja1

Następne zatrzymania ws. oszustw przy obrocie olejem rzepakowym

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontroli Skarbowej zatrzymali następnych 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem rzepakowym. Sprawcy narazili Skarb Państwa co najmniej na 156 milionów strat, a kwota „wypranych” przez grupę pieniędzy to nawet 800 milionów złotych – podaje CBŚP Kraków.

Następne zatrzymania ws. oszustw przy obrocie olejem rzepakowym
Sprawcy, poprzez wykorzystanie szeregu podmiotów gospodarczych, organizowali obrót olejem w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej, tym samym zyskując możliwość zwrotu podatku VAT z tytułu różnic w stawkach. W rozpracowanie sposobu działania grupy oraz jej skuteczne rozbicie zaangażowane było Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kontrola Skarbowa.
 
Jest to kolejny etap realizacji wielowątkowej i rozległej sprawy, w ramach której do tej pory 25 osobom przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania szeregu oszustw oraz przestępstw karnych skarbowych, jak i „prania brudnych pieniędzy”.
 
Według ustaleń śledztwa, zorganizowana grupa przestępcza w okresie od listopada 2011 roku do lutego 2015 roku naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 156 milionów złotych z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT. Jednocześnie ocenia się, że kwota „wypranych” środków pieniężnych sięga ponad 800 milionów złotych.
 
W odniesieniu do 6 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, pozostali podejrzani objęci zostali wolnościowymi środkami zapobiegawczymi w postaci: dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju i poręczeń majątkowych na kwotę w sumie 3.750.000,00 złotych.
 
Funkcjonariusze, na poczet grożących podejrzanym kar i grzywien, zajęli mienie warte ponad 40.000.000,00 złotych, m.in. nieruchomości, samochody, środki zgromadzone na rachunkach bankowych oraz udziały w spółkach prawa handlowego.
 
Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, a także przy współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć następnych zatrzymań.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!