Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Następne zatrzymania ws. oszustw przy obrocie olejem rzepakowym

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i...

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontroli Skarbowej zatrzymali następnych 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem rzepakowym. Sprawcy narazili Skarb Państwa co najmniej na 156 milionów strat, a kwota „wypranych” przez grupę pieniędzy to nawet 800 milionów złotych – podaje CBŚP Kraków.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Sprawcy, poprzez wykorzystanie szeregu podmiotów gospodarczych, organizowali obrót olejem w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej, tym samym zyskując możliwość zwrotu podatku VAT z tytułu różnic w stawkach. W rozpracowanie sposobu działania grupy oraz jej skuteczne rozbicie zaangażowane było Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kontrola Skarbowa.
 
Jest to kolejny etap realizacji wielowątkowej i rozległej sprawy, w ramach której do tej pory 25 osobom przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania szeregu oszustw oraz przestępstw karnych skarbowych, jak i „prania brudnych pieniędzy”.
 
Według ustaleń śledztwa, zorganizowana grupa przestępcza w okresie od listopada 2011 roku do lutego 2015 roku naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 156 milionów złotych z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT. Jednocześnie ocenia się, że kwota „wypranych” środków pieniężnych sięga ponad 800 milionów złotych.
 
W odniesieniu do 6 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, pozostali podejrzani objęci zostali wolnościowymi środkami zapobiegawczymi w postaci: dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju i poręczeń majątkowych na kwotę w sumie 3.750.000,00 złotych.
 
Funkcjonariusze, na poczet grożących podejrzanym kar i grzywien, zajęli mienie warte ponad 40.000.000,00 złotych, m.in. nieruchomości, samochody, środki zgromadzone na rachunkach bankowych oraz udziały w spółkach prawa handlowego.
 
Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, a także przy współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć następnych zatrzymań.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +3 pkt. razem głosów: 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl