| Autor: redakcja1

Mlekomaty sposób na biznes czy przekleństwo?

Stale się słyszy o kryzysie w branży, o kwotach mlecznych czy o tym jak trudno być hodowcą bydła mlecznego.

Mlekomaty sposób na biznes czy przekleństwo?
Cóż zatem zrobić by mieć dobry zysk i mniej zmartwień? Rozwiązanie nasuwa się samo. Wystarczy zainwestować w mlekomat. No tak, ale zaraz pojawia się nowa myśl, ile to kosztuje, czy jest opłacalne, skąd wziąć pieniądze, a także czy warto zaryzykować? Zacznijmy od tego, że kto nie spróbuje ten nie zarobi. Tu tak samo jak w życiu trzeba czasem ryzykować  by coś osiągnąć. Niemniej jednak nim podejmiemy jakąkolwiek decyzję warto dobrze zapoznać się z ofertą firm zajmujących się dystrybucją mlekomatów oraz dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.
 
Co zatem należy zrobić? Po podjęciu decyzji o zakupie mlekomatu należy wybrać odpowiednie dla niego miejsce. Najlepiej by nie znajdowało się ono w pobliżu supermarketów czy na jakimś odludziu. Poza tym należy pamiętać by mlekomat ustawić niedaleko sieci energetycznej.
 
W zależności od naszego zapotrzebowania mamy możliwość zakupu mlekomatu o różnej pojemności. Fundusze na jego nabycie można pozyskać z różnych źródeł. Mogą to być dotacje unijne związane z modernizacją gospodarstw rolnych, czy kredytów preferencyjnych. Ponadto można wybrać maszynę z butelkami lub bez. Jeśli chodzi o nadzór, to mleko podlega pod inspekcję weterynaryjną, a butelki pod sanepid.
 
Jeżeli mamy już mlekomat i odpowiednie miejsce to warto załatwić wszelkie formalności z wydzierżawieniem owego miejsca oraz podłączenia do sieci energetycznej.
 
Niestety nie ma możliwości korzystania z jednego urządzenia przez kilku rolników, gdyż na mlekomacie widnieją dane właściciela oraz jego numer w razie potrzeby, a także informacje dotyczące gospodarstwa z jakiego dostarcza się mleko. No tak, ale skąd wiadomo kiedy mleka brakuje lub gdy się coś popsuje alko kiedy zabraknie prądu? Czy takie urządzenie trzeba stale sprawdzać? Otóż nie. Wystarczy posiadać telefon komórkowy, na który będą przychodziły informacje o ewentualnych problemach lub kiedy mleka jest określona ilość. W sytuacji, gdy pojawiła się poważna usterka można od razu wezwać serwis zajmujący się naprawą takiego urządzenia.
 
Jak kupić takie mleko? Należy odpowiednią kwotę wrzucić do urządzenia. Następnie umieścić butelkę, kubek czy kankę o określonej pojemności w wyznaczonym miejscu i nacisnąć „start”. Jeżeli zamiast litrowego czy minimum półlitrowego pojemnika będziemy mieć mniejszy to wtedy trzeba nacisnąć przycisk „stop” by uniknąć rozlania mleka.
 
Po każdorazowym użyciu mlekomatu miejsce, gdzie wkłada się pojemnik oraz wlewkę dezynfekuje się za pomocą gorącej pary. Wszelkie zlewki jakie pojawią się przy napełnianiu trafiają do odpowiedniego pojemnika.
 
Jak zatem widać, mlekomat może się okazać świetnym pomysłem na biznes, ale trzeba dobrze przemyśleć jego lokalizację, bo nieodpowiednie miejsce może narazić nas na straty.


Tagi:
źródło: